PARTNER PORTALU
  • BGK

Jacek Karnowski o rozwoju metropolii w Polsce: jesteśmy 20 lat za innymi krajami EU

  • Michał Wroński    30 listopada 2017 - 12:00
Jacek Karnowski o rozwoju metropolii w Polsce: jesteśmy 20 lat za innymi krajami EU
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i wiceprezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (fot. MO/PTWP)

O szansach na stworzenie metropolii w Trójmieście i przeszkodach mogących zablokować ten proces rozmawiamy z Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu i wiceprezesem zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
• Brak jest zrozumienia dla budowy silnych obszarów metropolitalnych w Polsce, co ogranicza szanse rozwoju kraju – uważa prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

• Jego zdaniem wymóg, aby obszary aspirujące do miana metropolii i możliwości korzystania ze specjalnych rozwiązań prawnych musiały mieć co najmniej 2 mln mieszkańców, jest „bzdurą niespotykaną nigdzie w Unii Europejskiej”.

• Metropolia jest potrzebna, bo związki komunalne wyczerpały swoją formułę – argumentuje Karnowski.

W zeszłym roku samorządy zrzeszone w OM Gdańsk Gdynia Sopot przyjęły uchwałę o woli utworzenia metropolii na Pomorzu. Od tego czasu sprawa nie ruszyła z miejsca, choć niedawno na Kongresie Miast Polskich pojawiły się sygnały ze strony MSWiA oraz Ministerstwa Rozwoju, że będą się one bacznie przypatrywać rozwojowi sytuacji na Śląsku i w Zagłębiu pod kątem tego, czy ustawa metropolitalna się sprawdza i czy warto ją tworzyć także dla innych obszarów. Co pan na to?

Czytaj: Następne ustawy metropolitalne? Rząd będzie obserwował Śląsk i Zagłębie

- Takie podejście świadczy o niezrozumieniu problemu i powoduje, że w Polsce jesteśmy 20 lat za innymi krajami EU. Tam struktury współpracy metropolitalnej powstawały właśnie wtedy. Obszar metropolitalny Trójmiasta to 1,5 mln mieszkańców zamieszkujących 49 gmin (w tym połowa w Trójmieście). Żeby dobrze zarządzać transportem, planowaniem przestrzennym i rozwojem strategicznym konieczne są struktury współpracy i wsparcie rządu. Niestety poza ustawą, która powstała pod koniec poprzedniej kadencji sejmu, widać brak zrozumienia dla budowy silnych obszarów metropolitalnych w Polsce, co ogranicza szanse rozwoju kraju, w szczególności gdy po 2020 roku będzie mniej pieniędzy unijnych.

Czy fakt, że liczba mieszkańców, którą muszą wykazać się kandydaci do miana metropolii, została ustalona na poziomie 2 mln osób, nie uniemożliwi z powodów formalnych stworzenia jej w Trójmieście?

– To jakaś kosmiczna bzdura niespotykana nigdzie w Unii Europejskiej. Według OECD w Polsce jest 8 obszarów metropolitalnych, według Eurostatu i Komisji Europejskiej kilkanaście. Obszary metropolitalne Manchesteru, Stuttgartu i Lyonu są podobnej wielkości, co obszar metropolitalny Trójmiasta.

Zarówno pan, jak i prezydent Adamowicz często krytycznie oceniacie działania obecnego rządu i jesteście dość jednoznacznie kojarzeni politycznie. Czy to również nie będzie problemem w szybkim opracowaniu ustawy metropolitalnej dla Pomorza?

- Niestety tak ostatnio sądzę, choć to bardzo zły sygnał upolityczniania wszystkiego w naszej Polsce. Ale jak inaczej rozumieć to, że Katowice „tak”, a Trójmiasto już „nie”.

Czytaj: Śląskie miasta i marszałek oddadzą metropolii więcej, niż się wydaje?

Na Śląsku i w Zagłębiu metropolia na początek ma się zająć przede wszystkim transportem publicznym. A jakie priorytety widzielibyście dla metropolii na Pomorzu?

- Też transport, ale i rozwój gospodarczy, promocja i nauka. Pierwszym zadaniem będzie jednak integracja wielu systemów transportu miejskiego i kolejowego, wzmocnienie sieci węzłów przesiadkowych, wspólny bilet, czyli usprawnienie transportu zbiorowego, który służy całemu województwu pomorskiemu.

Mówi pan, że metropolia jest potrzebna, bo związki komunalne wyczerpały swoją formułę. Skąd taka surowa ocena?

- Bo potrzebne są dodatkowe finanse i włączenie w metropolie powiatów oraz możliwość sięgnięcia po środki z UE. Powiaty są odpowiedzialne za transport ponadgminny i szkolnictwo zawodowe, czyli kluczowe obszary współpracy metropolitalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Elka, 2017-12-10 00:30:23

    Do współpracy potrzebne jest równe traktowanie wszystkich partnerów, a nie narzucanie swoich pomysłów partnerom, bez konsultacji. A tego zabrakło i Pawłowi Adamowiczowi i Tobie Jacku
  • ..., 2017-11-30 15:31:14

    Ależ piękne loki ma książę sopocki...