PARTNER PORTALU
 • BGK

Jacek Sasin: Metropolia wstępem do województwa warszawskiego

 • bad    31 marca 2017 - 12:59
Jacek Sasin: Metropolia wstępem do województwa warszawskiego
Powstanie województwo warszawskie? Fot. pixabay

Województwo warszawskie ma duży sens. Projekt metropolitalny traktuję jako wstęp, pierwszy krok do tego, by takie województwo powstało – wyjaśnia Jacek Sasin, poseł PiS.
Zapytaliśmy posła PiS Jacka Sasina, co sądzi o pomysłach, które pojawiają wokół projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Jego zdaniem duży sens ma idea utworzenia województwa warszawskiego.

- Powiem szczerze, że projekt metropolitalny traktuję jako wstęp, pierwszy krok do tego, by takie województwo powstało – mówi Sasin.

Jego zdaniem, w tej chwili nie mamy potężnego nacisku związanego z perspektywą budżetową Unii Europejskiej, nowymi negocjacjami, które się zaczną. Sasin zwraca uwagę, że udało się wydzielić region warszawski jako odrębny region statystyczny. Będzie on odrębnie traktowany niż pozostała część województwa mazowieckiego. Warto w związku z tym rozważyć utworzenie województwa warszawskiego.

Posłowi PiS nie podoba się za to propozycja, by dzielnice Warszawy były traktowane jako gminy, a miasto jako powiat.

- Rozbicie Warszawy na gminy już przeżywaliśmy i to się nie sprawdziło, ponieważ Warszawa jest jednym organizmem miejskim, bardzo silnie już zunifikowanym – zauważa Jacek Sasin.

W jego opinii, dzisiaj próba rozdzielenia znowu miasta na kilkanaście niezależnych gmin nie byłaby dobra, bo skończyłaby się niemożliwością realizowania dużych inwestycji w Warszawie, rozbiciem pewnych zadań, które są realizowane na obszarze całego miasta.

- Byłby to na pewno potężny krok wstecz, który odbiłby się także na jakości obsługi mieszkańców – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Wahacz, 2017-04-20 19:44:27

  Do J.B>: Jakie korzyści? jakie straty dla mieszkańców nowoutworzonego województwa będą?
 • Adbol, 2017-04-13 12:18:23

  "P.. kota za pomocą młota" - przysłowie ludowe. Jedno, o co chodzi, to "rozwodnienie" elektoratu stołecznego elektoratem podstołecznym, czyli zmniejszenie "procent cukru w cukrze". A wszystko po to, aby PiS mógł opanować Warszawę.
 • lop, 2017-04-01 15:36:37

  Do J.B>: Dokładnie, takie województwo warszawskie obejmujące planowaną przez PiS metropolię warszawską albo teren wydzielony ostatnio statystycznie w UE niejako sam stworzy metropolię warszawską bez zbędnych zmian w statusie podwarszawskich miejscowości. Przypomnę, że PiS przed wyborami obiecywał...o właśnie takie województwo, a nie było mowy o żadnej metropolii warszawskiej.  rozwiń