PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak naliczać subwencję oświatową po zniesieniu meldunku?

 • Bartosz Dyląg    30 kwietnia 2015 - 13:21
Jak naliczać subwencję oświatową po zniesieniu meldunku?

Po zniesieniu obowiązku meldunkowego dane GUS będą podstawą do naliczania subwencji oświatowej. Fot. mat. prasowe

Resort finansów zabrał głos. Koncepcja jest ciekawa.
 

Rada Ministrów podjęła decyzję, że obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony 1 stycznia 2016 r. Ma go zastąpić prosta fakultatywna rejestracja miejsca zamieszkania. To ważne dla samorządów terytorialnych, ponieważ o rejestry mieszkańców lub osób zameldowanych oparto do tej pory naliczanie subwencji oświatowej, ustalenie wysokości funduszu sołeckiego oraz innych transferów z budżetu państwa do budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządowcy pytają o subwencję oświatową po zniesieniu meldunku

Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wnioskował w tej sprawie o wyjaśnienia do Ministerstwa Finansów.

Dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w resorcie finansów Zdzisława Wasążnik wyjaśnia, że wszystkie subwencje będą obliczane na podstawie danych otrzymanych od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

- Powołany jest międzyresortowy zespół, który pracuje nad koncepcją. Zostaną przygotowane zmiany w ustawach i innych przepisach prawnych. Na podstawie tych zmienionych przepisów prezes GUS będzie wyliczał liczbę mieszkańców, na podstawie której minister finansów będzie z kolei wyliczał poszczególne rodzaje subwencji – wyjaśnia Zdzisława Wasążnik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • ja, 2015-05-01 11:24:56

  podzielam wypowiedzi poprzedników.
 • rada, 2015-05-01 11:01:50

  Zniesienie obowiązku meldowania to kolejny ukłon w stronę złodziei i oszustów oraz pogłębienie już istniejącego totalnego bałaganu w państwie.
 • wasel, 2015-05-01 09:38:16

  Wysokość subwencji oświatowej nie jest wyliczana na podstawie liczby mieszkańców gminy. Dlatego meldunek mieszkańców nie ma związku a liczba uczniów, których stan podają szkoły.