PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak oddać budżet w ręce mieszkańców

  • GK    2 października 2012 - 11:16
Jak oddać budżet w ręce mieszkańców

Samorządowcy, społecznicy oraz mieszkańcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z budżetu partycypacyjnego. Dlatego resort administracji i cyfryzacji uruchomił specjalną stronę mu poświęconą.
Ministerstwo chce, aby strona była miejscem wymiany praktyk, dlatego zachęca do nadsyłania informacji na temat zrealizowanych projektów.

Czytaj też: Gminy stawiają na budżet partycypacyjny

Próby wprowadzenia budżetu partycypacyjnego podejmowane były już m.in. w Poznaniu, Płocku i w mniejszych miejscowościach, takich jak Karpacz. Organizacje pozarządowe realizowały też pojedyncze projekty i jednorazowe programy pilotażowe. Nie oznacza to jednak, że budżet partycypacyjny jest w Polsce powszechnie stosowany.

Jednym z miast korzystających z tej metody jest Sopot. Do wprowadzenia takiego modelu na szerszą skalę przygotowują się również inne miasta, także te największe, m.in. Łódź.

Partycypacja to inaczej współuczestniczenie. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mieszkańcy gminy, dzielnicy, wsi lub osiedla mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków . Władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze.

W odróżnieniu od konsultacji społecznych, w wypadku budżetu partycypacyjnego decyzje podjęte przez mieszkańców są wiążące. Jest wiele różnych modeli takiego tworzenia budżetu. W każdym z nich zakres bezpośredniego wpływu mieszkańców jest różny. Jednak najważniejsze to umożliwienie mieszkańcom zabrania głosu.

Wzory formularzy ułatwiających wymianę informacji na temat budżetu partycypacyjnego znajdują się tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.