PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak odzyskać utracony majątek

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    19 sierpnia 2011 - 07:44
Jak odzyskać utracony majątek

Samorządowcy nie podzielają optymizmu prof. Ewy Łętowskiej co do szans pozwów przeciwko Kościołowi za przekazane mu mienie gminne.
Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2011 r. umożliwia gminom dotkniętym rozstrzygnięciami Komisji Majątkowej rekompensatę za utracony majątek bezpośrednio od kościelnych osób prawnych, które otrzymały nieruchomości zastępcze – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: TK wydał orzeczenie ws. Komisji Majątkowej

Nie chodzi o odszkodowanie od Skarbu Państwa, lecz o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia, uzyskanego w pieniądzu, gdy Kościół wyzbył się tych nieruchomości.

Samorządowcy z rezerwą podchodzą do tych wskazówek. Prawnicy prezydenta Krakowa uważają jednak, że skuteczniejszą metodą będzie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa na podstawie przepisów o bezprawiu legislacyjnym.

Również Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, uważa, że samorządy powinny dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa, a nie od Kościoła.

Podobnego zdania jest Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.