PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak ponownie wykorzystać informację publiczną

  • GK    7 grudnia 2011 - 13:58
Jak ponownie wykorzystać informację publiczną

Nie będzie można cyklicznie uzyskiwać informacji publicznej do ponownego wykorzystywania bez konieczności składania każdorazowo odpowiedniego wniosku.
Oto, aby była taka możliwość postulowało, w ramach konsultacji społecznych projektu rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie wzoru wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Czytaj też: Informacja publiczna będzie wysyłana pocztą elektroniczną

Stowarzyszenie uznało także, że określenie wzoru wniosku zawierającego wymóg podpisu (również podpisu elektronicznego), może negatywnie wpłynąć na czas udostępnienia informacji publicznej do ponownego wykorzystywania.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie podzieliło uwag stowarzyszenia. Jednocześnie przyznajac, że rozporządzenie nie przewiduje możliwości cyklicznego uzyskiwania informacji publicznej do ponownego wykorzystywania bez konieczności składania każdorazowo odpowiedniego wniosku.

Resort podkreśla, że – mimo nieuzględnienia tych uwag – przedstawiciele stowarzyszenia nie pojawili się 15 listopada na konferencji uzgodnieniowej.

Projekt określa wzór wniosku, na podstawie którego uprawnione podmioty, czyli osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będą mogły wnioskować o przekazanie informacji publicznej w celu jej ponownego wykorzystywania.

Dokument przewiduje, że – składając wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej – wnioskodawca będzie zobowiązany do wskazania, jaki zakres informacji publicznej powinien zostać udostępniony, w jakim celu (np. dla wykonania opracowania naukowego, zestawienia informacji dla potrzeb komercyjnych itp.) oraz w jakiej formie.

Przekazanie informacji będzie możliwe w formie papierowej, elektronicznej, wizualnej, dźwiękowej lub audiowizualnej. Wzór wniosku przewiduje możliwość jego składania przez pełnomocnika wnioskodawcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.