PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak powiaty mogłyby wspierać policję?

  • pt    13 maja 2015 - 12:01
Jak powiaty mogłyby wspierać policję?

Powiatowe Komendy Policji wymagają wsparcia finansowego - fot.jaroslaw.pl

Radni powiatowi z Wielkopolski proponują wyodrębnienie funduszu powiatowego, którego dysponentami zostaliby komendanci powiatowi policji. Miałoby to ułatwić pokrywanie przez powiaty części wydatków na utrzymanie jednostek.
Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski przyjął stanowisko w sprawie zmian procedur pozyskiwania wsparcia dla powiatowych komend policji.

Według radnych konieczne jest wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.).

Art. 13 ust. 4e ustawy miałby otrzymać brzmienie: „Środki finansowe uzyskane przez Policję w trybie i na określonych warunkach w ust. 3 i 4a na podstawie umów i porozumień zawartych przez:

a. Komendanta Głównego Policji – są przychodami funduszu centralnego;

b. komendantów odpowiednio wojewódzkich lub Komendanta Stołecznego Policji – są przychodami wojewódzkich funduszy;

c. komendantów powiatowych (miejskich, rejonowych) Policji – są przychodami powiatowych funduszy;

d. komendanta Wyższej Szkoły Policji oraz komendantów szkół policyjnych – są przychodami funduszu Szkół Policji.

Fundusz powiatowy

W proponowanej zmianie radni wyodrębniają fundusz powiatowy, którego dysponentami zostaliby komendanci powiatowi policji.

Jak podkreślają samorządowcy, przekazanie komendantom powiatowym stosownej delegacji do dysponowania funduszem celowym, w znacznym stopniu ułatwi pokrywanie przez powiaty części wydatków, związanych z kosztami utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych policji.

Policja potrzebuje pieniędzy

Jak tłumaczą autorzy stanowiska komendy powiatowe policji, aby realizować powierzone im zadania ustawowe, muszą mieć dostęp do określonych, minimalnych środków finansowych.

Niestety - zdaniem samorządowców - aktualna konstrukcja prawna, pomimo szerokiej woli współpracy ze starostwami, skutecznie utrudnia uzyskanie odpowiednich zasobów na efektywne funkcjonowanie komend, odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.