PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak powstrzymać agitację przedwyborczą?

  • pt    30 maja 2014 - 08:34

Co zrobić z działaniami prowadzącymi do ominięcia limitów wydatków i procedur zapewniających jawność finansowania kampanii wyborczych - pyta Rzecznik Praw Obywatelskich.
Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała wniosek do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej ws. braku regulacji prawnej odnoszącej się do działań agitacyjnych przed rozpoczęciem kampanii wyborczej.

Zastrzeżenia Rzecznika wzbudza brak skutecznej regulacji prawnej odnoszącej się do tzw. prekampanii wyborczej, czyli działań agitacyjnych prowadzonych przed różne podmioty przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej.

Jak pisze Rzecznik działania takie wynikają z zamiaru ominięcia limitów wydatków i procedur zapewniających jawność finansowania kampanii wyborczych, a przez to mają na celu osiągnięcie przewagi nad innymi kandydatami oraz ugrupowaniami.

Zdaniem Ireny Lipowicz istniejąca w omawianym zakresie luka w przepisach negatywnie wpływa na zasadę równości szans kandydatów i komitetów wyborczych, a także na zasadę jawności finansowania kampanii wyborczych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą do przewodniczącego PKW o przedstawienie stanowiska odnośnie do potrzeby i zakresu zmian prawnych regulujących zjawisko prekampanii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: