PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak przechowywać dokumenty z wyborów

  • pt    10 grudnia 2013 - 15:37
Jak przechowywać dokumenty z wyborów

Wójt, starosta lub marszałek województwa przyjmują oraz przechowują dokumenty z wyborów w sposób zapewniający ochronę tych dokumentów przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą oraz zapewniający ochronę znajdujących się w nich danych osobowych.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał rozporządzenie w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów.

Rozporządzenie określa sposób przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów:

* do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;

*Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;

*do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;

*do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego;

* wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Dokumenty w postaci elektronicznej przekazuje się i przechowuje w sposób określony dla dokumentów z wyborów w postaci papierowej.

ozporządzenie mówi, że dokumentów z wyborów, stanowiących dowody w postępowaniach sądowych i administracyjnych oraz przygotowawczych postępowaniach karnych, nie przekazuje się do archiwów państwowych i nie niszczy do czasu zakończenia tych postępowań.

Wójt, burmistrz czy marszałek województwa przyjmuje oraz przechowuje dokumenty z głosowania z obwodowych komisji wyborczych w sposób
zapewniający ochronę tych dokumentów przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą oraz zapewniający ochronę danych osobowych znajdujących się w tych dokumentach przed nieuprawnionym ujawnieniem.

Dokumenty z wyborów, stanowiące materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego, przekazuje się w terminie 5 lat od dnia wyborów do właściwego archiwum państwowego.

Cała treść rozporządzenia tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: