Jak śląskie miasta wspierają kluby piłkarskie

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice
  • 19-11-2011
  • drukuj
W trzech najważniejszych ligach piłkarskich jest dziesięć klubów. Czy byłyby w stanie funkcjonować bez pomocy miast, w których mają siedzibę? Na ile mogą liczyć?
Jak śląskie miasta wspierają kluby piłkarskie
Zestawienie sporządzone przez „Gazetę Wyborczą Katowice” zaskakuje. Wcale nie jest tak, że na najwięcej pieniędzy w tym roku mogły liczyć kluby z ekstraklasy, na trochę mniej te z I ligi, a na jeszcze mniej – te z II. W zestawieniu nie uwzględniono sum przeznaczonych na utrzymanie stadionów.

Rekordzistą jest Piast Gliwice – 4,8 mln zł. Gmina Gliwice posiada 67 proc. akcji w spółce GKS Piast Gliwice SA.

3 mln zł dostał Górnik Zabrze. Miasto ma decydujący głos w najważniejszych sprawach dotyczących klubu. Dzięki zaangażowaniu gminy Zabrze będzie najpewniej drugim miastem w regionie (po Gliwicach), które będzie miało nowy stadion.

2,8 mln zł otrzymał GKS Tychy, który nie istniałby bez pomocy miasta, które zarządza klubem i utrzymuje go. Tychy spłaciły około 900 tys. zł długu klubu, a miesięczny koszt utrzymania drużyny szacuje na 300 tys. zł.

Zagłębie Sosnowiec (2,2 mln zł) też nie miałoby racji bytu bez pieniędzy gminy. Sosnowiec dwa razy w tym roku dokapitalizował piłkarską spółkę.

Polonia Bytom dostała 2 mln zł. Dzięki temu, że Bytom zdecydował się na zakup akcji klubu, drużyna może teraz spokojnie występować w I lidze.

GKS Katowice otrzymał 1,8 mln zł. Magistrat katowicki w tym roku zakupił potężny pakiet nowych akcji GKS-u.

Pozostałe kluby – jak informuje „Gazeta Wyborcza Katowice” - dofinansowane przez gminy to: Ruch Radzionków (1 mln zł), Energetyk ROW Rybnik – 930 tys. zł, Podbeskidzie Bielsko-Biała – 700 tys. zł i Ruch Chorzów – 500 tys. zł.

Więcej na ten temat tutaj. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

cZY SA TE królewskie gronostaje dla przyszłego mistrza POLSKI ?

kotek, 2011-11-20 23:07:52 odpowiedz

a gdzie to wsparcie?

TONI, 2011-11-20 22:55:33 odpowiedz

Piłkarze BIEGNĄ DO CIEBIE sponsorze!!!

imprezowicz, 2011-11-20 22:49:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU