PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak ustalić granicę spornych działek

  • Przegląd prasy/ Rzeczpospolita    3 marca 2010 - 10:44
Jak ustalić granicę spornych działek

W kwesti spornego podziału gruntów sprawa trafi do sądu dopiero wówczas, gdy inne drogi do ustalenia granicy zawiodą.
Jak podaje "Rzeczpospolita", jeśli granica stała się niejasna wskutek przesunięcia, uszkodzenia lub zniszczenia znaków granicznych poprzednio ustalonych, może nastąpić "tzw. ich wznowienie, jeżeli są dokumenty pozwalające na ustalenie pierwotnego położenia tych znaków. W takiej sytuacji na wniosek właściciela czy właścicieli geodeta ustawia znaki graniczne tam, gdzie powinny się znajdować".

Jeśli sąsiedzi nie zgadzają się, co do pierwotnej lokalizacji znaków, z wnioskiem o przeprowadzenie rozgraniczenia należy zwrócić się do wójta burmistrza lub prezydenta miasta.

"Rzeczpospolita" zwraca jednak uwagę na jeszcze jeden problem: "bywa i tak, że sąsiedzi nie chcą zawarcia ugody, a jednocześnie w ocenie geodety nie ma dostatecznych podstaw do wydania przez wójta decyzji administracyjnej o rozgraniczeniu. Geodeta musi wtedy tymczasowo zaznaczyć punkty graniczne wedle ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów, wskazań samych zainteresowanych, potem sporządzić szkic graniczny i opinię, a wójt przekazuje sprawę do sądu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ustawista, 2010-03-03 12:31:48

    "jak podaje Rzeczpospolita" - a nie jak podaje ustawa? Do tego bardzo już stara ustawa. A tu "przegląd prasy" skonstruowany jak news :)