PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak wyeliminować firmy-teczki?

  • Przegląd prasy/wnp.pl/Puls Biznesu    12 czerwca 2012 - 09:28
Jak wyeliminować firmy-teczki?

Urząd Zamówień Publicznych chce znaleźć sposób na wykluczenie z publicznych kontraktów firm-teczek, które nie dysponują potencjałem do ich realizacji.
„Puls Biznesu” opisuje nowe propozycje, które budzą kontrowersje budowlańców.

Dziennik przedstawia propozycje zmian w prawie zamówień publicznych, które mają wzmocnić kontrolę zamawiających nad generalnymi wykonawcami.

UZP chce wprowadzić możliwość zastrzeżenia przez zamawiającego obowiązku wykonania przez samego wykonawcę kluczowych części zamówienia na roboty budowlane lub usługi, bez możliwości polegania na zasobach innych podmiotów.

Rozwiązanie to ma wyeliminować tzw. firmy-teczki, które legitymowały się tylko doświadczeniem i potencjałem podwykonawców, nie dysponując własnym sprzętem, pracownikami, a także często własnymi środkami na realizację zleceń.

Jednak nowy przepis uderza w doświadczonych wykonawców, którzy wskazują w „PB”, że wiele firm, dzięki wieloletniej współpracy z podwykonawcami, nie buduje we własnych strukturach działów do realizacji specjalistycznych robót.

UZP chce również zwiększyć kontrolę nad współpracą wykonawców z podwykonawcami i dać wgląd w umowy między nimi zamawiającym. Co więcej chce, by już na etapie składania wniosków generalni wykonawcy wskazywali firmy, z którymi zamierzają współpracować.

Cytowani w „PB” przedstawiciele branży budowlanej uważają to rozwiązanie jako absurdalne, podając przykłady wieloletnich kontraktów, w trakcie realizacji których może wielokrotnie dochodzić do zmiany podwykonawców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Koordynator "BYLY" OIUGZ, 2012-06-12 16:45:08

    o czym mowimy ???!!! Wracamy do glebokiego PRLu !!! W swiecie panuje specjalizacja === ekonomia, czas, jakosc i.i.i...... ale polak POtrafi wszystko i w tym lezy pies pogrzebany - znowu i w tym wzgledzie wymyslaja urzedasy - a wyslac ich na delegacje do Chin - niech zobacza jak tam sie zarzadza bud...owami..... bo Chinczycy z Covec tylko czekaja na moment by uderzyc i wyciagnac wlasnie tego asa z rekawa przeci administracji.......no ale juz sie nagadalem, napisalem i wielu mowi ucisz sie !!!!! tyle ze w demokracji mozna i nalezy mowic !!!! wiec czekajmy na dalsze odkrycia jak w okopach A@ !!!!! Powodzenia....  rozwiń
  • Horror urzednicy, 2012-06-12 15:15:53

    Jak zwykle przez poczynania urzedniczych madrali straca wszyscy obywatele - poprzez kolejny wzrost kosztow zamowien publicznych. Znow umocni sie kadra urzednicza, dzialajaca na zasadzie - im gorzej tym lepiej dla nas. Potwierdza to, ze to jest kadra sabotazystow, ktorych nikt poza nimi samymi, nie... kontroluje. Sa wiec oni poza prawem, a udaja ze go pilnuja.  rozwiń