PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie będą skutki zniesienia podatku od miedzi i srebra?

  • PAP/aw    29 lipca 2015 - 18:10

- Można rozważać różne propozycje - ograniczyć podatek od miedzi i srebra, czy wręcz go znieść. Ale dla budżetu państwa oznacza to uszczerbek - zauważył doradca podatkowy z firmy Grant Thornton, Maciej Hadas.
- W związku z tym trzeba gdzie indziej szukać finansowania tego uszczerbku, albo ograniczyć wydatki państwa - dodaje doradca.

Przedwyborcze obietnice z podatkiem od niektórych kopalin w tle

Przypomnijmy, PIS chce znieść podatek od miedzi i srebra, rząd nie wyklucza możliwości innego naliczania tego podatku.

Jak podkreśla doradca podatkowy, każda decyzja podatkowa "ma jakieś skutki społeczne". Jednak, podkreślił Maciej Hadas, w przypadku podatku od wydobycia kopalin dochody państwa są znaczne, co nie jest przecież bez znaczenia. Tymczasem, jego zdaniem, dla społeczeństwa skutki tej daniny "są wysoce ograniczone".

Klub PiS zapowiedział, że złoży do Sejmu projekt ustawy zwalniającej z podatku od miedzi i srebra. Ma być to prosty projekt, składający się z dwóch artykułów. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że ostatnio spadła rentowność kopalni wydobywających surowce objęte podatkiem od miedzi i srebra. Jego zdaniem rentowność należącego do miedziowego potentata KGHM, zakładu górniczego w Lubinie spadła poniżej 5 procent, a przed wprowadzeniem podatku była powyżej 20 procent. Błaszczak zasugerował ponadto, że zagrożone są dziesiątki tysięcy miejsc pracy.

PiS liczy na to, że projekt zostanie poparty również przez koalicję rządową. Według słów Błaszczak, to będzie "sprawdzam" dla tego, co mówi premier Ewa Kopacz.

Wywołana do tablicy premier wizytując lokalną inwestycję KGHM, mówiła że płacony przez ten koncern podatek mógłby być inaczej obliczany. Przypomniała ponadto, że podatek ten przyniósł do budżetu państwa 5 miliardów złotych w ciągu trzech lat.

Podatek finansuje wydatki budżetowe

W listopadzie 2014 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że zapisy ustawy o podatku od miedzi i srebra - którą do TK zaskarżyli oprócz posłów PiS, także posłowie SLD - są zgodne z konstytucją.

Hadas wskazuje właśnie na wyrok TK z 2014 r. "Ta ustawa w przedmiocie opodatkowania rzeczywiście dotyczy miedzi i srebra i wiadomo, że to dotyka szczególnie KGHM. Jednak jako prawnik muszę powiedzieć, że jej konstrukcja jest zupełnie przejrzysta. To potwierdził TK w swoim wyroku uznając ustawę za zgodną z konstytucją" - podkreślił Hadas.

"Walka o wprowadzenie do ustawy zwolnienia z tego podatku jest - moim zdaniem - jedynie oceną grupy posłów w zakresie tego, co ma być źródłem dochodów państwa, a co może nim nie być" - dodał.

"Jeżeli rząd podejmuje decyzje o wprowadzeniu nowego podatku i dotyka to jakiejś grupy podmiotów - w tym przypadku najbardziej dotknęło to KGHM - to nie jest to decyzja polityczna tylko jest to decyzja podyktowana chęcią zdobycia dochodów do budżetu, by finansować jego wydatki" - zaznaczył ekspert.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.