PARTNER PORTALU
 • BGK

Jakie kary za niszczenie zieleni w 2015?

 • pt    3 listopada 2014 - 09:37
Jakie kary za niszczenie zieleni w 2015?

Minister Środowiska ustalił stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawki kar za zniszczenie zieleni na rok 2015.
Stawkę za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami ustalono na  255,78 zł. Stawki kar za zniszczenie jednego metra kwadratowego terenu zieleni wyniosą:

*dla trawników – 58,82 zł;

* dla kwietników – 505,18 zł.

 Czytaj też: Posłowie chcą zaostrzenia przepisów o instalacjach wiatrowych

Stawki kar za usunięcie drzew, ustala się w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm.

W przypadki takich drzew jak topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew  jest to 13,84 zł za 1 cm obwodu pnia.

Gdy nielegalnie usunięty zostanie m.in. kasztanowiec, morwa, jesion amerykański, czeremcha zwyczajna, świerk pospolity, sosna zwyczajna, daglezja, modrzew, brzoza brodawkowata kara wyniesie 37,63 zł.

 Czytaj też: UE zagroziła wstrzymaniem funduszy na gospodarkę odpadami

Najwyższe kary naliczane są w przypadku takich gatunków jak dąb, buk, grab, lipa, choina, iglicznia, platan klonolistny, wiąz, cyprysik i wynoszą 91,54 zł.

Całość rozporządzenia w Multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (6)

 • arch. kraj. M. Klonowska, 2014-11-10 14:39:07

  Do Andrzej: spokojnie, na prywatnej działce właściciel ma prawo wyciąć drzewa nawet w wieku powyżej 10 lat. Musi tylko złożyć odpowiedni wnioske o pozwolenie i qcale nie jest powiedziane że będzie naliczana opłata. Wystarczy drzewa przesadzić lub posadzić nowe w zamian za usunięte... to nie jest tak...ie trudne. ...  rozwiń
 • max, 2014-11-07 15:25:03

  Zezwolenia wymaga usunięcie drzew w wieku powyżej 10 lat; nie ponosi się z tego tytułu żadnej opłaty skarbowej. Kwestia tylko fatygi i powodu wycinki. Kary dotyczą nielegalnej wycinki, a je zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Natomiast wskazane w artykule stawki są waloryzowane co rok i to żadna ...nowość, dotyczą tzw.opłat za korzystanie ze środowiska, z których ponoszenia większość przypadków jest zwolniona. Więc bez obawy, sadźmy drzewa - wszak zieleń poprawia warunki i estetykę życia, a ludzi kulturalnych cechuje chęć życia w miłym otoczeniu :)  rozwiń
 • Andrzej, 2014-11-05 07:07:50

  Posadziłem sobie na własnej działce lipę, kasztanowca, kilka świerków (po gwiazdkach), brzozy, wierzby. I nie zamierzałem ich wycinać. Ale może za kilka lat będę potrzebował miejsce. I nie zamierzam ryzykować płacenia kar. Czyli to wszystko wytnę natychmiast. Wszystkiego najlepszego takiej polityce!...!! Durnie, idioci, ... brak słów dla (...) wymyślających takie przepisy dla wszystkich.  rozwiń