PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie zmiany szykują się w Prawie wodnym?

  • PAP    23 grudnia 2014 - 09:06
Jakie zmiany szykują się w Prawie wodnym?

Rzeka Bug (fot.wikimedia.org/Bladyniec)

Skierowaliśmy do konsultacji społecznych projekt nowego Prawa wodnego, które ma poprawić sposób zarządzania wodami w Polsce - poinformował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Wprowadzenie zarządców dorzeczy ma m.in. ułatwić inwestycje wodne.
"Do konsultacji społecznych kierujemy bardzo ważny i obszerny dokument, który przez wielu jest nie bez przesady nazywany jest konstytucją wodną kraju. Nowe prawo będzie regulowało wszystkie obszary, które dotyczą gospodarki wodnej, czyli m.in. zaopatrzenie w wodę rolnictwa, odprowadzanie ścieków, zabezpieczanie przed powodzią i suszą" - wyjaśnił wiceminister.

Prace nad dokumentem trwały w resorcie trzy lata. "To były lata wzajemnych przekonywań, debat. Ustawa budziła i budzić będzie dalej emocje" - zaznaczył Gawłowski. Konsultacje nad projektem potrwają miesiąc.

Nowemu prawu przyświeca zasada: jedna rzeka - jeden gospodarz. Gawłowski wyjaśnił, że w Polsce mamy do czynienia np. z podziałem kompetencji przy utrzymaniu infrastruktury wodnej. Różne instytucje odpowiadają za różne fragmenty rzeki - nurt czy wały, co jest problematyczne przy prowadzeniu polityki przeciwpowodziowej czy przy przeprowadzaniu inwestycji. W zależności od rangi rzeki, zarządzać nimi będą zarządy dorzecza (Odry i Wisły) lub marszałkowie województw.

Czytaj też: Ministerstwo środowiska: weźmiemy 54 rzeki i kanały, na resztę samorządy dostaną spore środki

Inwestycjami i ich utrzymaniem mają się zająć zarządy dorzecza Wisły i zarząd dorzecza Odry, a administracją i planowaniem sześć urzędów gospodarki wodnej. Zlikwidowanych ma zostać obecnych osiem urzędów żeglugi śródlądowej i siedem regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Zarządy dorzeczy mają się utrzymywać z części wpływów z opłat i kar środowiskowych. Pieniądze na inwestycje w gospodarce wodnej będą też płynęły do zarządów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i z Wojewódzkich Funduszy.

Zdaniem wiceministra zarządy, jako osoby prawne, będą mogły elastyczniej dysponować pieniędzmi, które wypracują. Według Gawłowskiego zarządy będą też mogły łatwiej dzierżawić nieruchomości np. pod turystykę.

"Dzisiaj często w nienależyty sposób szuka się przychodów z tego tytułu, albo wcale nie dzierżawi się takich terenów, albo nie szuka odpowiednio wyższych przychodów" - ocenił.

Nowe Prawo wodne zwiększy też rolę wojewodów, jeśli chodzi o działania przeciwpowodziowe. To z nimi będą musiały być uzgadniane m.in. aktualizacje planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy czy plany zarządzania ryzykiem powodziowym na tych obszarach.

Urzędy gospodarki wodnej będą odpowiadały za administrowanie wodą, czyli m.in. za wydawanie decyzji wodnoprawnych, realizowanie planów gospodarowania wodami, nadzór nad wykonywaniem decyzji oraz nad realizacją zadań związanych z żeglugą śródlądową (np. utrzymywanie torów wodnych czy rejestracja statków rzecznych).

Ich zadaniem będzie też bilansowanie zasobów wodnych. Występują bowiem problemy np. przy wydawaniu pozwoleń wodno-prawnych przez starostów na zakładanie stawów rybnych. Często nie sprawdzają oni takich zasobów i powoduje to sytuacje, w których hodowca prowadzący działalność w dole rzeki nie ma wody, ponieważ np. stawy rybne w górze rzeki tę wodę już wykorzystały.KOMENTARZE (2)

  • Pozdrawiam "liberałów", 2015-01-22 08:48:12

    Do Tomek S.: Tomaszu, masz absolutną rację. Aby wspomóc Twoje działania, według mędrców z Wiejskiej: - o wyrys mapy, występowało się na karce papieru w formacje A-5, teraz to trzeba składać na 4 (słownie: czterech) kartkach papieru. Mędrcy z Wiejskiej powołali, Nowe Prawo Geodezyjne. Organ, z Min...isterstwa Cyfryzacji Wsi. Od stado znudzonych mędrców, którzy muszą się wykazać - głupotą, absolutną.  rozwiń
  • Tomek S., 2014-12-23 10:37:42

    Średnio jedno Starostwo na Pomorzu wydaje około 60 pozwoleń wodnoprawnych w roku, ile będzie w stanie wydać Urząd Gospodarki Wodnej i w jakim terminie ? radosna twórczość i utopijne założenia !!!