PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Broda, wójt gminy Komorniki: W wydatkach inwestycyjnych dominuje oświata

 • Merkuriusz.com.pl    19 lutego 2016 - 13:33
Jan Broda, wójt gminy Komorniki: W wydatkach inwestycyjnych dominuje oświata
54 mln zł - tyle w 2016 r. przeznaczy gmina Komorniki na oświatę i wychowanie.W projekcie przyszłego budżetu po raz pierwszy przekraczamy kwotę 100 mln w dochodach i wydatkach. Niestety, na inwestycje przewidzieliśmy tylko 24,5 mln, ponieważ najwyższymi wydatkami będą te na oświatę i wychowanie. Na zdjęciu: Jan Broda, wójt gminy Komorniki

- W budżecie po raz pierwszy przekraczamy kwotę 100 mln zł w dochodach i wydatkach. Niestety, na inwestycje przewidzieliśmy tylko 24,5 mln, ponieważ najwyższymi wydatkami będą te na oświatę i wychowanie - mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.
Niedawnym wydarzeniem, w którym brał pan udział, było podpisanie listu intencyjnego w sprawie podjęcia działań na rzecz utworzenia klastra rzecznego w województwie wielkopolskim. Proszę opowiedzieć o idei i planach związanych z tymi działaniami.

Jan Broda, wójt gminy Komorniki: - Warta ociera się o gminę Komorniki w osadzie Kątnik. Jest to bardzo urokliwe miejsce, w którym dzisiaj można jedynie przysiąść na trawie. Liczę, że możemy tu stworzyć niewielkie, ale ciekawe miejsce do wypoczynku, parking dla rowerów, a także zbudować przystań dla kajaków i małych łodzi, a więc - jeśli się uda - powstanie minimarina, która będzie służyła rekreacji naszych mieszkańców oraz turystom kajakowym i rowerowym.

Mówił pan, że sen z powiek spędza panu brak pieniędzy na budowę wiaduktu na Junikowie, nad przejazdem kolejowym linii Poznań-Zbąszynek, który zamykany jest nawet dziewięćdziesiąt razy na dobę... Czy jest jakaś nadzieja na zdobycie funduszy?

- Podobno Poznań umieścił w swoim WPF-ie, czyli Wieloletniej Prognozie Finansowej, fundusze na projekt wiaduktów. To optymistyczna wiadomość, której spełnienie jest warunkiem dalszych kroków. Oczywiście na razie nie mamy żadnej gwarancji, że znajdą się środki na realizację tego zadania, gdyż w strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych budowa wiaduktów umieszczona została na liście rezerwowej, ale nadzieja znów jest...

Wkrótce powstanie nowa szkoła w Plewiskach. Proszę opowiedzieć o tej "szkole bez barier".

- Nowa szkoła podstawowa w Plewiskach jest obecnie w budowie. Dzisiaj nikt nie buduje obiektów użyteczności publicznej bez przystosowania ich dla osób niepełnosprawnych. Projekt był szeroko konsultowany z rodzicami uczniów i z nauczycielami. Mam więc nadzieję, że po zakończeniu realizacji efekt będzie pozytywny i dzieci oraz nauczyciele będą się dobrze czuli w nowej szkole. Trzeba jednak zauważyć, że same pomieszczenia, choćby najpiękniejsze, nie zastąpią przyjaznej atmosfery, którą będą tworzyć zarówno dyrekcja z gronem nauczycielskim, jak i rodzice, i uczniowie. Szkoła będzie miała salę gimnastyczną, bibliotekę multimedialną, stołówkę, świetlicę, pomieszczenia dla specjalistów oraz pracownie przedmiotowe. W sumie będzie to około 140 pomieszczeń - w tym 23 sale lekcyjne i pracownie. Powierzchnia użytkowa budynku to prawie 6300 m2, a koszt to ponad 21 mln złotych. Jest to, jak widać, poważny wysiłek finansowy gminy, który opłacimy aż z trzech budżetów.

A propos budżetu, jakie są perspektywy na rok 2016?

- W projekcie przyszłego budżetu po raz pierwszy przekraczamy kwotę 100 mln w dochodach i wydatkach. Niestety, na inwestycje przewidzieliśmy tylko 24,5 mln, ponieważ najwyższymi wydatkami będą te na oświatę i wychowanie. W roku przyszłym będzie to kwota 54 mln - czyli ponad połowa budżetu. W wydatkach inwestycyjnych również dominuje oświata, gdyż kończymy rozbudowę szkoły podstawowej w Komornikach, a szkoła w Plewiskach będzie w samym środku realizacji. Największe inwestycje drogowe to dokończenie przebudowy ulicy Sadowej w Komornikach oraz przebudowa wspólnie z powiatem poznańskim ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach. To zadanie wykonamy z powiatem w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Lokalnych tzw. schetynówek.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Adrian, 2017-10-09 00:00:13

  Czas na zmianę po 4 kadencji ! Popadł w rutynę i kolesiostwo !
 • tak widze, 2016-02-20 12:18:47

  Do anty urzędnik : Wielkość wydatków nie świadczy o efektywności i jakości. To tylko kwota rozdysponowana w dziale 801, gdzie 80% to wynagrodzenia. W Polsce liczba dzieci maleje a wydatki na oświatę rosną niebotycznie. Często głównym efektem szkolnictwa w Polsce to nabycie wiedzy przez młodych ludzi... o tym, że można dobrze żyć i zarabiać tylko za granicą albo na stanowisku z mianowania i po kumotersku.  rozwiń
 • anty urzędnik , 2016-02-19 23:49:25

  I Polska nie jest przyjazna rodzinom, jak ok 50% wydatków gmin to szkolnictwo.