PARTNER PORTALU
 • BGK

Jan Szyszko: Rozpoczęło się rozmontowywanie polskiego modelu łowiectwa

 • PAP/AT    8 marca 2018 - 06:45
Jan Szyszko: Rozpoczęło się rozmontowywanie polskiego modelu łowiectwa
W ocenie Jana Szyszki jednym z przejawów rozmontowywania polskiego modelu łowiectwa jest umożliwienie właścicielom gruntów wyłączania ich z polowań (fot.shutterstock)

Prace trwały, lecz w pewnym momencie rozpoczęło się manipulowanie procesem zmian. Do głosu doszli pewni doradcy i rozpoczął się proces destrukcji polskiego Prawa łowieckiego, a tym samym naszego myślistwa - mówi były minister środowiska Jan Szyszko (PiS).
Jan Szyszko w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" były minister środowiska Jan Szyszko (PiS) wskazał, że zmiany w Prawie łowieckim to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014. Jednak - w jego ocenie - w trakcie prac nad projektem zaczęło się "manipulowanie procesem zmian".

"Prace trwały, lecz w pewnym momencie rozpoczęło się manipulowanie procesem zmian. Do głosu doszli pewni doradcy i rozpoczął się proces destrukcji polskiego Prawa łowieckiego, a tym samym naszego myślistwa" - powiedział.

Pytany przez gazetę, jakich "doradców" ma na myśli, Szyszko odparł: "Wpływy są różne, a gra toczy się wokół ideologii".

"Parlament jest w defensywie, bo ulega presji lewacko-liberalnych nurtów. I tak popularność zyskuje fałszywa teza, że prawo naturalne musi ustępować prawu stanowionemu. To jest bardzo niebezpieczne" - dowodził Szyszko. Jego zdaniem przez taką postawę "niszczona jest" m.in. samorządność Polskiego Związku Łowieckiego.

Były minister skrytykował też wprowadzenie zakazu uczestnictwa osób do 18. roku życia w polowaniach. "Jeżeli chcemy osiągnąć wysoki poziom łowiectwa, a na nie składają się wiedza, umiejętności i etyka, to potrzeba dużo praktyki od jak najwcześniejszych lat. Zabraniamy dzieciom ćwiczyć kunszt myślistwa, a za to codziennie telewizje pokazują sceny, w których brutalnie zabija się ludzi" - ocenił.

W ocenie Szyszki jednym z "przejawów rozmontowywania polskiego modelu łowiectwa" jest również umożliwienie właścicielom gruntów wyłączania ich z polowań.

Były minister skrytykował ponadto przepis, który zabrania szkolenia zwierząt myśliwskich przy wykorzystywaniu żywych zwierząt. "Pies myśliwski wie, jak zachowywać się w danej sytuacji, bo przeszedł gruntowne szkolenie, także z żywą przynętą. Dobrze wiemy, co się dzieje, gdy pies inny niż myśliwski idzie z nami do lasu. Spuszczony ze smyczy, goni wszystko, co zobaczy i zagryzie wszystko, co możliwe" - dodał.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Wiciu, 2018-03-08 14:19:57

  "Nasz", "polski" model łowiectwa to tuczenie dzikich zwierząt pod przykrywką ich nęcenia, przez co zwierzęta mnożą się na potęgę i niszczą lasy (objadają młode pędy), zaburza to naturalne mechanizmy selekcyjne. Niech szyszko wróci do książek, bo chyba chorował długo i nie doczyta...ł. Na Zachodzie ten niby "nasz" model łowiecki jest ostro krytykowany i wynika to z wiedzy, a nie z przekonań politycznych - polecam P. Wholeben "Nieznane więzi natury". Wystarczy przepłynąć się Rospudą i pomyśleć, że ekspresówka mogła rozjechać całą dolinę, żeby przekonać się, że Szyko nigdy nie powinien zostać ministrem środowiska, bo ostatnią rzeczą na której się zna są powiązania systemowe w przyrodzie  rozwiń
 • Wiciu, 2018-03-08 14:11:43

  Do adwokat: Zapraszam do lasu w czasie polowania, które nie będzie oznaczone, bo panom myśliwym się nie będzie chciało. Jakiś czas temu odstrzelili rowerzystę. Pana fantazja może się aż zbyt szybko spełnić podczas spaceru po polskim lesie...Aha, jakby Pan protestował, że nie ma oznaczeń że jest pol...owanie, to będzie Pan utrudniał polowanie i zapłaci Pan grzywnę  rozwiń
 • adwokat, 2018-03-08 13:37:48

  Wolałbym być zwierzakiem którego odstrzeli myśliwy i trochę pohasać na wolności, niż świnia w boksie czekająca na transport do rzeźnika, aby ekolog nie wodził skąd bierze się mięso.