PARTNER PORTALU
  • BGK

Janosikowe: będzie nowy pozew do Trybunału Konstytucyjnego

  • Karolina Mózgowiec/Polskie Radio    10 marca 2014 - 17:16
Janosikowe: będzie nowy pozew do Trybunału Konstytucyjnego

Powiaty też buntują się przeciwko płaceniu janosikowego. I planują złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego.
Kilka dni temu TK orzekł, że system wyliczania podatku, jaki płacą bogatsze samorządy biedniejszym jest niezgodny z ustawą zasadniczą. I wciągu 18 miesięcy powinien być zmieniony przez Sejm.

Powiaty też skarżą janosikowe

Rozpatrywana skarga była wniesiona przez mazowieckie i dotyczyła podatku płaconego przez województwa. Na wszelki więc wypadek powiaty również chcą zaskarżyć janosikowe. - Przepisy dotyczące powiatów to sąsiedni artykuł i formalnie wyrok TK nie ich obejmuje - tłumaczy starosta legionowski Jan Grabiec. - Oczywiście sytuacja powiatów jest bardzo podobna jak sytuacja mazowieckiego. My płacimy nawet nieco wyższe jaknosikowe. Maksymalna stawka do województw to 95 proc. dla powiatów zaś 98 proc. Dlatego sądzimy, że dla Trybunału Konstytucyjnego będzie oczywiste, żeby także przepisy dotyczące nas uchylić - dodaje.

Kłopoty finansowe jednostek samorządowych

Jan Grabiec przekonuje, że system który z założenia ma wyrównywać szanse rozwojowe różnych regionów Polski, w rezultacie doprowadza te bardziej zaradne samorządy do kłopotów finansowych.- Legionowo w tym roku płaci 7 mln 800 tys. zł. To są wszystkie środki, które możemy przeznaczyć na inwestycje. Tym samym powiat nie mamy żadnych pieniędzy na rozwój - wylicza Jan Grabiec

Czekamy na wyrok TK

Złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego zadeklarowało 10 powiatów z Mazowsza, Dolnego Śląska i Wielkopolski. Skarga ma być wniesiona za 4-6 tygodni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.