PARTNER PORTALU
  • BGK

Janosikowe może być mniejsze

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 marca 2011 - 10:34
Janosikowe może być mniejsze

Samorządowcy chcą wprowadzenia górnej granicy wpłat na subwencję wyrównawczą, np. na poziomie 30 proc. dochodów podatkowych.
Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego zaplanowała dyskusję na temat zmiany algorytmu obliczania wpłat na subwencję równoważącą. Propozycję nowelizacji janosikowego opracowało Ministerstwo Finansów – informuje „Rzeczpospolita”.

Projekt zakłada kilka wariantów dla poszczególnych szczebli samorządowych i zmierza do złagodzenia uciążliwości finansowej. Na jego zmianie skorzystaliby płatnicy, ale stracili dotychczasowi beneficjenci.

Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego najbogatsze jednostki wpłacają część swoich dochodów podatkowych na subwencję równoważącą dla biedniejszych samorządów.

W ubiegłym roku płatnikami zostało 87 gmin, 55 powiatów i dwa województwa. Najbardziej dotknięte wysokością janosikowego w ostatnich dwóch latach były woj. mazowieckie i Warszawa. 619 mln zł wpłacą gminy na subwencję wyrównawczą w 2011 r. Kwota ta wynika z ustawy budżetowej

Zdaniem samorządowców są rozwiązania sprawiedliwsze niż zaproponowane przez resort finansów. Na przykład wprowadzenie górnej granicy wpłat na subwencję wyrównawczą.

Według ekspertów resort finansów nie uwzględnia aktualnej sytuacji finansowej podczas naliczania janosikowego. Wpłaty oblicza się według danych sprzed dwóch lat, co oznacza, że obecnie jednostki wnoszą opłatę obliczoną od dochodów z okresu koniunktury gospodarczej. Należy więc wprowadzić element korygujący w algorytmie tak, by wpłata odnosiła się do bieżącej sytuacji finansowej.

Nieco inną propozycję ma Unia Metropolii Polskich. Polega ona na wzięciu pod uwagę realnej liczby ludności mieszkającej w danej jednostce. Wielu płatników, zwłaszcza duże miasta, wnosi wpłatę zawyżoną, obliczoną na podstawie liczby zameldowanych na terenie miasta. Tymczasem mieszkają tam także osoby zameldowane w innych gminach. Po urealnieniu tej liczby janosikowe spadnie, ponieważ będzie się odnosić do znacznie większej liczby mieszkańców – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.