PARTNER PORTALU
 • BGK

Janosikowe na nowych zasadach. Samorządowcy są oburzeni

 • AT    13 sierpnia 2014 - 06:57
Janosikowe na nowych zasadach. Samorządowcy są oburzeni

Ministerstwo finansów proponuje korektę janosikowego, ale dotyczy ona wyłącznie województw. Samorządowcy z gmin i powiatów są oburzeni. Konieczność reformy wskazał Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował obecny kształt pobierania wpłat od bogatszych regionów na rzecz biedniejszych.
Resort finansów przygotował jednak projekt dotyczący wyłącznie województw i jest to propozycja tymczasowa (na lata 2015-2016). Zdaniem dużych gmin i powiatów, zmiany powinny objąć także te jednostki samorządu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Waldy Dzikowski: problem z janosikowym jest demonizowany

Podobnego zdania są posłowie koalicji, którzy mogą zgłosić stosowną poprawkę.

Projekt ministerstwa zakłada np. ograniczenie wpłat na janosikowe do poziomu 35 procent dochodów podatkowych, a zdaniem posła PSL Piotra Zgorzelskiego powinno to być maksymalnie 25 procent.

Czytaj też: Halicki: Projekt janosikowego nie uwzględnia powiatów i gmin

Duże miasta, takie jak Kraków, Poznań czy Gdańsk, domagają się zmniejszenia wpłat na janosikowe. Z kolei Białystok w ogóle nie chce zmian, bo w obecnym systemie więcej wpływa do miejskiej kasy od innych samorządów, niż jest przekazywana na pomoc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • obywatel gminy, 2014-08-19 14:30:37

  Proszę nie nazywać osób najętych do zarządzania jst samorządowcami. Samorządowcem jest osoba działająca na rzecz wspólnoty samorządowej bez jakiegokolwiek wynagrodzenia czy diety. Zatem ani radni ani burmistrze, wójty, starosty nie są samorządowcami, ale uzurpują sobie prawo do tego miana. Każdy z n...ich otrzymuje ponadnormatywne wynagrodzenie za powierzenie funkcji zarządzania zasobami wspólnoty samorządowej.  rozwiń
 • M. Wisniewska, 2014-08-19 10:44:22

  Do real: a wiec niby twoim zdaniem nie ma tu żadnej winy Hanny?
 • real, 2014-08-13 09:51:18

  Do Maria: Nie Warszawa a Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego - to jest różnica.