Janosikowe odłożone na wakacje

- Projekt noweli ustawy o janosikowym jest jeszcze w trakcie uzgodnień, ale wkrótce trafi do Sejmu - powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że posłowie zajmą się projektem prawdopodobnie na pierwszym posiedzeniu po wakacyjnej przerwie.
Janosikowe odłożone na wakacje

Nowela ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która dotyczy tzw. janosikowego, to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca br., który uznał przepisy art. 25 i 31 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego za niekonstytucyjne, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań.

Jak wskazywała wiceszefowa resortu, ważne jest, że w wyroku tym Trybunał zakwestionował przepisy dotyczące nie tylko wpłat, ale również podziału janosikowego.

"Celem naszego projektu jest możliwie maksymalne uwzględnienie wszelkich uwag, jakie miał Trybunał" - wskazała Majszczyk.

Dodała, że dokument przewiduje wprowadzenie zmian na okres przejściowy - dwóch lat (2015-2016) i dotyczy wyłącznie województw. Nie dotyczy powiatów oraz gmin. "W przypadku województw mamy ich 16, natomiast gmin i powiatów jest nieporównywalnie więcej. Ponadto materia w stosunku do tych pozostałych grup jest bardziej skomplikowana. Gminy wykonują więcej zadań wynikających z różnych ustaw, mają też bardziej zróżnicowane źródła dochodów. Właśnie, dlatego postanowiliśmy przygotować projekt tymczasowy" - wyjaśniła.

Czytaj też:  Halicki: Projekt janosikowego nie uwzględnia powiatów i gmin

Dodała, że "podział janosikowego w przypadku gmin i powiatów opiera się na różnych kryteriach, dlatego trzeba przemodelować sposób dzielenia tej subwencji". "Aby to zrealizować trzeba wypracować nowe modele podziału, uwzględnić wszystkie rodzaje samorządów jednocześnie. By dobrze przygotować ostateczny model dokonywania wpłat i ich dystrybuowania, potrzeba czasu. Dlatego ten system dla województw robimy tylko na dwa lata, uznając, że w tym czasie musimy zbudować całkiem nowy model funkcjonowania janosikowego, również dla gmin i powiatów. Musimy też zastanowić się nad funkcjonowaniem całego systemu finansów samorządowych, tj. również po stronie dochodowej. Tego nie da się jednak zrobić szybko" - stwierdziła.

Majszczyk zaznaczyła, że projekt nowelizacji autorstwa resortu finansów jest jeszcze w trakcie uzgodnień i nadal do MF napływają propozycje zmian. "Myślę, że dokument powinien wkrótce trafić na obrady Rady Ministrów, a następnie do Sejmu, tak aby posłowie mogli rozpocząć jego procedowanie na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacyjnej przerwie" - wskazała.

Podkreśliła, że projekt dotyczący zmian w janosikowym powinien być uchwalony do połowy października. "TK dał półtora roku na zmianę przepisów i jeśli się to nie stanie janosikowe dla województw zniknie" - mówiła.

Projekt przygotowany przez MF przewiduje m.in. podwyższenie progu dochodowego, którego przekroczenie będzie powodować obowiązek wpłat janosikowego. Obowiązek ten ma powstawać, gdy dochody podatkowe danego województwa przekroczą 125 proc. średnich dochodów podatkowych, wyliczonych dla wszystkich województw. Obecnie jest to 110 proc. Ponadto, dokument przewiduje zmniejszenie nadwyżki przeznaczonej na wpłaty.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU