PARTNER PORTALU
  • BGK

Janosikowe po Trybunale - czytaj wszystkie komentarze w jednym miejscu

  • PAP    4 marca 2014 - 18:30
Janosikowe po Trybunale - czytaj wszystkie komentarze w jednym miejscu

- Województwa słabsze ekonomicznie powinny być wspierane; systemu dotowania, choć jest niedoskonały, nie można zarzucić - uważają przedstawiciele samorządów województw w związku z wyrokiem TK uznającym janosikowe za niezgodne z konstytucją.
Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman uważa, że województwa słabsze ekonomicznie powinny być wspierane. "Jest oczywiste, że pewien system wsparcia powinien być utrzymany, chociażby dla takich województw jak lubelskie. Liczymy na to, że parlamentarzyści wypracują taki system wsparcia, który będzie zgodny z konstytucją" - powiedział Hetman.

Województwo lubelskie ma otrzymać w tym roku 72 mln zł subwencji regionalnej.

Czytaj też: jak Mazowsze cieszy się po wyroku TK i jak go komentuje

oraz co sądzi o finansach samorządowych Jarosław Gowin.

a także:  SLD: janosikowe powinno zostać zniesione

Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Perduta powiedział, że po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego trzeba jeszcze poczekać na nowe rozwiązania, jakie zaproponuje rząd. "Dopiero wówczas będziemy wiedzieli, jakie będzie to miało skutki dla budżetu województwa" - powiedział.

Perduta dodał, że w 2014 r. województwo dolnośląskie po raz pierwszy jest faktycznym płatnikiem netto janosikowego. "Będziemy musieli z tytułu janosikowego zapłacić 92 mln zł. Wcześniej wypłaty i subwencje się bilansowały. Jest to znaczny wydatek dla budżetu województwa" - powiedział.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas ocenił z kolei, że system dotowania regionów nie jest doskonały, ale w żadnym wypadku nie można go zarzucić.

"Uważamy, że trzeba go zmodyfikować, bo jego braki wyszły w ostatnim czasie, ale nie można go całkowicie zarzucić, gdyż jest to element wewnętrznej polityki spójności. Dzielenie się pieniędzmi jest elementem takiej polityki jak ta w Unii Europejskiej, gdzie bogate regiony dzielą się z biednymi. Rezygnacja z janosikowego będzie pogłębiać różnice między regionami w Polsce" - podkreślił Protas.

Do tej pory woj. warmińsko-mazurskie dostawało ponad 63 mln zł janosikowego, czyli ponad 5 proc. całości budżetu regionalnego.

Z kolei skarbnik województwa podlaskiego Henryk Gryko powiedział, że w tym roku Podlaskie otrzymało 45 mln zł. Mówił, że Podlaskie nie jest największym beneficjentem janosikowego, ale gdyby samorząd miał te pieniądze zwrócić, to byłaby spora strata w budżecie (dochody województwa w 2014 roku mają wynieść 826,9 mln zł). W jego ocenie województwo straciłoby możliwość realizacji zaplanowanych na ten rok zadań. Dodał, że pieniądze z janosikowego wydawane są przede wszystkim na inwestycje.

Zdaniem skarbnika taka sytuacja byłaby "nie do wytrzymania" dla województwa. Mówił, że w takim przypadku, gdy zabrane zostałoby janosikowe, rząd powinien to w jakiś sposób zrekompensować.×
KOMENTARZE (1)

  • TAKA PRAWDA, 2014-03-10 11:08:37

    Po ch... słabszym rozdawać pieniądze z bogatszych województw. Luidzie jadą za pracą do Warszawy, Poznania, Wrocławia, Trójmiasta. Tam żyją i tam powinny być inwestycje dla rozwoju ich poziomu życia. Słabsi się niech starają, a nie liczą na rozdawnictwo! TO demoralizuje! To tak jakby Stochowi dodano ...kulę u nogi. A słabym dodano lotnię czy skrzydła! Tak jakby niesprawiedliwe było, że Stoch często wygrywa. Bo inni też chcą. ŻENADA!  rozwiń