Janosikowe ponad siły samorządów

  • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 28-03-2012
  • drukuj
Sejmowa komisja ds. samorządu terytorialnego pracuje równolegle nad dwoma projektami przepisów (obywatelskim i poselskim) znacznie ograniczającymi wysokość janosikowego. Stracą na tym biedniejsze gminy - fakt, ale bogatsze samorządy nie wytrzymają wpłat w takim kształcie jak obecnie.
Janosikowe ponad siły samorządów

Po wprowadzeniu zmian w przepisach wpłaty dokonywane przez 110 najbogatszych gmin i miast na rzecz tych najbiedniejszych spadną drastycznie – do zaledwie 237 – 260 mln zł. Można mówić o utracie dwóch trzecich wpływów z tej części subwencji - twierdzi Związek Gmin Wiejskich RP.

Czytaj też: Komu zada ból nowe janosikowe?

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna zmiany szczególnie boleśnie odczuć mogą ubogie samorządy ze ściany wschodniej.

Lidia Mazur, skarbnik Józefowa nad Wisłą w woj. lubelskim wyjaśnia w rozmowie z "DGP", że subwencja oświatowa nie pokrywa wszystkich wydatków na oświatę.

- 2 mln zł musieliśmy wyłożyć z własnej kieszeni, w czym pomogło nam m.in. janosikowe – tłumaczy "DGP" Mazur. – Odbije się to nie tylko na oświacie, lecz także na inwestycjach.

Problem mają także bogaci, którym konieczność wypłacania pieniędzy uboższym coraz bardziej daje się we znaki. Urząd Marszałkowski w Warszawie, aby wpłacić janosikowe musi zaciągać kredyt - donosi "DGP".

Niezależni eksperci uważają, że rzeczywisty problem janosikowego nie sprowadza się do jego wysokości, lecz do tego, jak funkcjonuje cały system. Twierdzą, że gminy otrzymują zadania własne, ale muszą prosić rząd o dodatkowe pieniądze na nie - podaje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Skoro do samorządów wybierani są ludzie niekompetentni, a zatrudniani znajomkowie bez wykształcenia to czemu się dziwić że nie mają pieniędzy i jedni "bogatsi" i ci drudzi biedni. Głupi naród wybiera głupich rządzących. Jesli mają pieniądze na imprezy plenerowe, na dofinansowanie budowy su...permarketów a nie mają pieniędzy na kształcenie dzieci, to czemy sie dziwić. rozwiń

Kasta, 2012-03-28 12:15:15 odpowiedz

to jest rzeczywiście ponad siły!!!!

Pistacja, 2012-03-28 12:07:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU