PARTNER PORTALU
  • BGK

Janosikowe większe niż unijne dotacje?

  • PAP    31 stycznia 2012 - 14:05
Janosikowe większe niż unijne dotacje?

W latach 2014-2020 janosikowe, czyli podatek jaki ma zapłacić Mazowsze może być wyższe niż unijne wsparcie dla tego regionu – poinformował marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Dodał, że nawet najbardziej gospodarny region tego nie wytrzyma. Janosikowe to system, zgodnie z którym bogatsze samorządy oddają za pośrednictwem budżetu państwa część swoich dochodów samorządom biedniejszym.

Czytaj też: Kłopotliwe janosikowe w Sejmie

Jak poinformował na konferencji Struzik, w latach 2004-2011 województwo mazowieckie zapłaciło 5,1 mld zł janosikowego. W tym samym czasie Bruksela przyznała województwu ok. 2,16 mld euro wsparcia w ramach funduszy unijnych. Przyjmując, że kurs euro wynosi ok. 4 zł, to Mazowsze może sięgnąć po ok. 9 mld zł dofinansowania. „Czyli ponad połowę tego co możemy wykorzystać oddaliśmy w ramach janosikowego. To aberracja” – zaznaczył Struzik.

Jego zdaniem w przyszłej perspektywie unijnej – czyli w latach 2014-20 – te proporcje mogą się odwrócić i Mazowsze więcej odda biedniejszym regionom, niż uzyska z Unii.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny zbada janosikowe

Marszałek zwrócił uwagę, że woj. mazowieckie przekroczy poziom 75 proc. średniej unijnej dochodu narodowego na mieszkańca. Straci wtedy status regionu konwergencji, gdzie wsparcie UE jest najwyższe, i stanie się regionem ze statusem przejściowym. Struzik podkreślił, że dochód ten jest liczony przed opodatkowaniem i przed naliczeniem janosikowego, więc realnie będzie on mniejszy niż te 75 proc. Wywodził, że Mazowsze – według unijnych wyliczeń – jest bogatsze niż w rzeczywistości i w związku z tym dostanie mniejsze wsparcie.

Czytaj też: Mazowsze chce pomocy ws. janosikowego

Marszałek przyznał, że Mazowsze będzie starać się o większe pieniądze z Brukseli. „Wydaje się, że jest szansa, aby dla ok. 30 regionów przejściowych w Unii była osobna koperta z pieniędzmi” – powiedział. Nie określił jednak, jak duża jest ta szansa. Poinformował natomiast, że dla regionów przejściowych ma być przeznaczonych ok. 40 mld euro.

Czytaj też: Mazowsze biednieje przez janosikowe

W ramach regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2007-13 Mazowsze otrzymało 1,86 mld euro – to największy z 16 regionalnych programów operacyjnych. Według danych przedstawionych na wtorkowej konferencji, do tej pory ogłoszono 41 konkursów na łączną kwotę przekraczającą 1 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.