PARTNER PORTALU
  • BGK

Janosikowe - zmiany wedlug samorzadowców

  • PAP    1 września 2014 - 09:30

Mazowieccy samorządowcy uważają, że propozycje rządu ws. tzw. janosikowego nie rozwiążą problemów Mazowsza. Według nich kompleksowo uczynić to może przygotowany przez nich projekt zmian w prawie.
Przed tygodniem rząd przyjął projekt zmian w janosikowym autorstwa resortu finansów, który przewiduje zmianę progów, od których bogatsze województwa będą zobowiązane do opłat do budżetu państwa, jak i maksymalna wysokość wnoszonych opłat. Ponadto możliwe będzie zmniejszenie wysokości wpłat janosikowego jeśli pogorszeniu ulegnie koniunktura gospodarcza i załamią się wpływy podatkowe. Zmiany te miały by obowiązywać w latach 2015-17.

Propozycje MF krytycznie oceniają jednak samorządowcy z Mazowsza. "Ministerstwo Finansów poszło po linii najmniejszego oporu. Zrobiło to co absolutnie musi, aby 30 września 2015 r. nie okazało się, że janosikowe dla województw przestaje istnieć" - powiedział  skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski.

Czytaj też: Janosikowe i służba zdrowia ciagną w dół ratingi Mazowsza 

"Orzeczenie TK ogłoszono 19 marca br. i wskazano w nim, że ustawodawca ma 18 miesięcy na poprawienie przepisów. Licząc od 19 marca ten okres upływa 20 września 2015 r. Jeśli nie zostanie uchwalona nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego janosikowe przestanie obowiązywać" - dodał.

Jego zdaniem w projekcie MF znalazły się błędy m.in. wyliczanie wysokości janosikowego na podstawie dochodów województwa sprzed dwóch lat, tak jak ma to miejsce obecnie. "Choć resort wprowadził zmianę polegającą na kontroli czy w tym czasie dochody podatkowe nie spadły, to zmiana ta dużo nie wnosi. Zgodnie z projektem MF jeśli się okaże, że dochody zmniejszyły się o więcej niż 10 proc., to wprowadzana jest korekta o te 10 proc. Problem polega a tym, że jeśli spadek wyniósłby np.30 albo 50 proc., bo wówczas korekta i tak wyniosłaby 10 proc." - mówił skarbnik Mazowsza.

"Ponadto, zgodnie z projektem MF raty janosikowego, które będziemy musieli płacić nadal będą równe i nadal 15 dnia każdego miesiąca będziemy musieli je płacić, niezależnie czy będziemy mieć środki na to, czy nie. W efekcie, gdyby przyjąć, że proponowane przez MF zmiany już obowiązują, to w tym roku na spłatę janosikowego musielibyśmy zaciągnąć nie 400 mln zł pożyczki a +jedynie+ 200 mln zł" - dodał.

Czytaj też: Janosikowe na nowych zasadach. Samorządowcy oburzen

Dlatego też samorządowcy stwierdzają, że rządowy projekt zmian w janosikowym nie realizuje wyroku TK. W ich ocenie robi to jednak projekt zmian ich autorstwa, który trafił do Sejmu jako projekt poselski klubu PSL - po pierwszym czytaniu zdecydowano, że zajmie się nim, wraz z rządowym, specjalna podkomisja. Strona rządowa uważa, że projekt MF realizuje wytyczne Trybunału.

"Ogólnie można powiedzieć krótko - nasz projekt uwzględnia zastrzeżenia TK. Zmian te przygotował zespół prawny powołany przez marszałka Mazowsza Adama Struzika (PSL). Należeli do niego znani konstytucjonaliści, prawnicy i ekonomiści" - podkreślał Miesztalski.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.