PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarocin wyemituje obligacje komunalne

  • PAP    24 listopada 2011 - 08:16
Jarocin wyemituje obligacje komunalne

Obligacje o wartości 1,4 mln zł wyemituje jeszcze w tym roku Jarocin.
Przychód z papierów wartościowych gmina przeznaczy w całości na pokrycie planowanego deficytu w budżecie oraz spłatę zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów.

Radni uchwalili, że gmina wyemituje łącznie 14 sztuk obligacji o wartości nominalnej 100 tys. zł każda. Transza zostanie wyemitowana w dwóch seriach po 500 tysięcy i jednej o wartości 400 tys. zł.

Obligacje zostaną wykupione z dochodów własnych gminy. W podjętej uchwale radni nie wykluczyli możliwości wykupu przez gminę wyemitowanych papierów przed terminem. Podkreślili, że emisja jest konieczna „ze względu na spływające informacje o nieotrzymaniu refundacji ze środków unijnych planowanych w tym roku budżetowym”.

Samorządy mogą emitować obligacje na podstawie ustawy o finansach publicznych. Dla gmin jest to popularny sposób zdobywania pieniędzy na inwestycje. Według radnych wielu gmin, obligacje komunalne spełniają wprawdzie funkcję kredytu, ale dla gminy są bardziej korzystne niż tradycyjna pożyczka w banku, przede wszystkim z uwagi na możliwość określenia wygodnych terminów spłaty kapitału.

Pierwszym w Polsce samorządem, który zdecydował się na emisję papierów wartościowych, był Ostrów Wielkopolski (1996 r.). Z takiej możliwości skorzystały później w południowej Wielkopolsce (zabierz głos/oceń marszałka województwa) m.in. samorządy Pleszewa, Jaraczewa, Nowych Skalmierzyc, Kalisza, Żerkowa, Krotoszyna oraz kilka powiatów.

Do tej pory Jarocin wyemitował obligacje w 2007 r. „Była to emisja o wartości 36 mln zł, rozłożona na trzy lata” – poinformował skarbnik miasta Michał Żabiński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.