PARTNER PORTALU
 • BGK

Jarosław Gowin: zmiany w ordynacji wyborczej zwiększą kontrolę nad wyborami

 • PAP/MIW    19 października 2017 - 11:14
Jarosław Gowin: zmiany w ordynacji wyborczej zwiększą kontrolę nad wyborami
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. (fot. www.nauka.gov.pl)

Zmiany techniczne, które zwiększą demokratyczną kontrolę nad wyborami - w taki sposób wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin określił w czwartek (19.10) planowane propozycje zmian w ordynacji wyborczej
• Gowin stwierdził, że zmiany będą całkowicie neutralne z punktu widzenia szans poszczególnych obozów politycznych na zwycięstwo w wyborach samorządowych.

• Zaprzeczył równocześnie jakoby rozważano wprowadzenie trzymandatowych okręgów wyborczych i zniesienie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

• Wicepremier jest natomiast zwolennikiem uniemożliwienie kandydowania jednocześnie na stanowisko wójta, burmistrza czy prezydenta oraz do rady powiatu czy sejmiku wojewódzkiego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział niedawno m.in., że jego partia chce podjąć sprawę ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych i parlamentarnych, aby zabezpieczyć je przed fałszowaniem. W tym kontekście wymienił przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym podczas głosowań i liczenia głosów, nowe zasady odnoszące się do drukowania kart, nowe zasady dotyczące okresu i sposobu ich przechowywania, a także ich produkcji.

- Głównie będą zmiany takie techniczne, zwiększające demokratyczną kontrolę nad wyborami - stwierdził Gowin w czwartek w wywiadzie dla Onet.pl. W jego ocenie zmiany te będą miały "istotny charakter". Zapewnił, że będą całkowicie neutralne z punktu widzenia szans poszczególnych obozów politycznych na zwycięstwo w wyborach samorządowych.

Zapytany, czy wśród proponowanych zmian jest taka, by wszystkie okręgi wyborcze były trzymandatowe i że nie ma być wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast stwierdził:

- Pierwsze słyszę o takich propozycjach, nigdy nie były rozważane. Nie było takich propozycji - zapewnił.

Gowin pytany o konkretne zapisy dotyczące planowanych zmian w ordynacji wyborczej wskazał uniemożliwienie kandydowania jednocześnie na stanowisko wójta, burmistrza czy prezydenta oraz do rady powiatu czy sejmiku wojewódzkiego.

- Wydaje mi się, że to jest rozwiązanie niekontrowersyjne i jednoznacznie słusznie, bo obecne możliwości polegające na tym, że popularny prezydent (...) startuje równocześnie do sejmiku, zostaje wybrany i tu i tu, i potem rezygnuje - to jest nabijanie wyborców w butelkę - ocenił wicepremier.

Proszony był też o odniesienie się do informacji dotyczącej możliwości rezygnacji z okręgów jednomandatowych w wyborach do rad gmin.

- To jest jeden z postulatów PiS, ja zachowuje w tej sprawie rezerwę - generalnie jestem zwolennikiem ordynacji jednomandatowej, ale nic istotnego się nie pogorszy w samorządach jeżeli od tej ordynacji odejdziemy - stwierdził.

Gowin pytany, o to, czy w jego opinii prezydent Andrzej Duda zawetuje nową ordynację stwierdził, że nie wie.

- Nic mi nie wiadomo, czy były (ws. ordynacji) jakieś konsultacje między panem prezydentem a obozem rządowym czy obozem parlamentarnym - powiedział.

- Z całą pewnością jeżeli utrzymałby się ten rozdźwięk między panem prezydentem a PiS-em ws. sądownictwa, no to pewnych reform nie będziemy podejmować, to już o tym pan prezes Kaczyński mówił w wywiadach - dodał. Gowin jednocześnie wyraził nadzieję, że do takiego porozumienia dojdzie, ale - dodał - "intuicja polityczna" podpowiada, że w czasie piątkowego spotkania prezydenta z prezesem PiS jeszcze do niego nie dojdzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Gowin, 2017-10-20 07:55:28

  Też jestem za tym by minister MON był ministrem MON
 • Andrzej Dec, 2017-10-19 16:33:43

  Też jestem za zmniejszeniem liczby miejsc na listach do równej ilości mandatów do zdobycia. Jednak boję się, ze partie nie pójdą na to, bo to mobilizuje ich struktury do "zdobywania" choćby i na siłę kandydatów do zapełnienia listy. Natomiast uniemożliwienie kandydatowi na prezydenta ka...ndydowania do rady spowoduje, że ubędzie nam kandydatów na szefa gminy, bo dla tych, którzy przegrają, cały - niemały wysiłek - pójdzie na marne.  rozwiń
 • ocena z samorządu, 2017-10-19 11:36:10

  Okreg wyborczy ma 4 mandaty to lista kandydatów też powinna wynosić 4 a nie dubeltowanie do 8 kandydatów wtedy ma ksiązeczki do głosowania zamiast 1 karty z komitetami