PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Kaczyński: Metropolia w Warszawie to był projekt PO

  • GP/PAP    10 lutego 2017 - 08:19
Jarosław Kaczyński: Metropolia w Warszawie to był projekt PO
Lider PiS nie widzi przesłanek do wcześniejszych wyborów parlamentarnych. (fot. twitter.com/pisorgpl)

• Jarosław Kaczyński zasugerował, że pomysły metropolii w Warszawie to stara inicjatywa i była w programie PO.

• Polityk przypominał, że część gmin, które PiS chciało włączyć do stolicy projektem metropolitalnym, to de facto już część Warszawy. Granice są tylko administracyjne, a za przykład podał Ząbki.

• Zapewnił, że PiS nie będzie zwlekać z wyborem kandydatów do wyborów samorządowych w 2018 roku.

• Wykluczył też przedwczesne wybory do Sejmu i Senatu. - Przedterminowe wybory wymagają konkretnych przyczyn - kwitował pytanie.
Lider PiS, Jarosław Kaczyński wypowiadał się na antenie Polskiego Radia w piątek (10 lutego). W audycji "Sygnały Dnia" poruszył kilka kluczowych tematów w tym sytuację wokół metropolii warszawskiej.

- Metropolia to był projekt PO - przekonywał polityk, który komentował przygotowywane zmiany w ramach poselskiego projektu PiS. Jako kontrargument dla oponentów, którzy zarzucają Jackowi Sasinowi i innym politykom polityczne umotywowanie sprawy odrzekł: - Powstaje metropolia na Śląsku i nikt nie ma nic przeciwko, a w Warszawie są protesty.

Polityk odwołał się do już wcześniej stosowanego argumentu, że polityka PiS przeszkadza różnym grupom interesów, które mobilizują polityczne środowiska opozycji. - Symbolem tego stanu jest reprywatyzacja - dodawał. - To  afera i nadużycia, które kosztowały życiowe nieszczęście wielu ludzi.

Gminy i tak są realnie częścią Warszawy

Wszystkim tym, którzy atakowali projekt za nienaturalne poszerzenie stolicy Kaczyński chciał przypomnieć, że fizycznie większość z nich przylega do miasta.

Znaczna część gmin, które wejdą w zakres proponowanej metropolii, realnie stanowi część Warszawy - mówił w Polskim Radiu Kaczyński. Dla polityka to naturalna kolej rozwoju miasta. Za przykład podał podwarszawską gminę Ząbki (graniczy z Targówkiem). Kaczyński stwierdził, że w niektórych przypadkach granice są dziś czysto administracyjne.

Kto wystartuje na prezydenta Warszawy?

Dopytywany o kandydata PiS w wyborach na prezydenta stolicy Kaczyński kwitował, że jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by o tym mówić, a już na pewno by wskazywać konkretne nazwiska. Polityk mówił tak zakładając, że wybory samorządowe odbędą się w normalnym terminie - jesień 2018 roku.

- Nie rozstrzygnęliśmy tej sprawy, ale i nie będziemy z tym zwlekać - powiedział Kaczyński, który mówił w imieniu kierowanej przez siebie partii.

Teraz albo nigdy?

Na sugestię dziennikarza, że sytuacja w stolicy jest idealna dla kandydata PiS - Hanna Gronkiewicz-Waltz kojarzona z reprywatyzacją, PO w trudnościach, brak jasnych kandydatów opozycji - a PiS antagonizuje środowisko stolicy, Kaczyński odpowiedział:

- Nie podzielam tej sugestii.

Czytaj też: Zmiany w Warszawie tylko za zgodą mieszkańców

Zapewnił też, że w przeciwieństwie do niektórych posłów PiS, wiedział o przygotowywanym projekcie metropolii, który trafił do Sejmu.

Przedterminowe wybory

W rozmowie pojawił się jeszcze wątek możliwej elekcji przedwyborczej do parlamentu. PiS cieszy się stosunkowo wysokim poparciem (większość sondaży stabilnie powyżej 35 proc.). Zapytano prezesa, czy myśli o przyspieszonych wyborach i większości konstytucyjnej.×
KOMENTARZE (1)

  • bezpartyjny samorządowiec, 2017-02-10 10:39:48

    PO przygotowywało ale nie tą wersję, którą promuje PiS=PZPR