PARTNER PORTALU
 • BGK

Jarosław Kaczyński: Tworzenie metropolii wynika z chęci ułatwienia życia mieszkańcom

 • PAP/JS    8 lutego 2017 - 20:45
Jarosław Kaczyński: Tworzenie metropolii wynika z chęci ułatwienia życia mieszkańcom
Kaczyński ocenił, że stworzenie metropolii warszawskiej oraz śląskiej wynika "z chęci przystosowania się do pewnych regulacji europejskich" (fot. PiS/twitter)

• Tworzenie metropolii, w tym warszawskiej i śląskiej, wynika z chęci ułatwienia życia mieszkańcom - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• Dodał jednak, że nad obecnym projektem ustawy o ustroju m.st. Warszawy "będzie jeszcze trzeba popracować".
Prezes PiS był pytany m.in. o to, jakie argumenty przemawiają za stworzeniem metropolii warszawskiej, dlaczego przeciwna jest temu opozycja, oraz na ile uda się PiS-owi zreformować samorządy.

Kaczyński ocenił, że stworzenie metropolii warszawskiej oraz śląskiej wynika "z chęci przystosowania się do pewnych regulacji europejskich, ale przede wszystkim wynika z chęci ułatwienia życia tym, którzy mieszkają w dużych miastach lub w skupiskach dużych miast - chodzi o Warszawę - i tym, którzy mieszkają pod miastem, obok miasta".

"To jest jedyny cel" - dodał.

Jak ocenił, to obecna opozycja chciała dawniej budować więcej metropolii. "Jeżeli ktoś chciał tych metropolii dużo i uważał, że one pomogą mieszkańcom, to jest takie pytanie: +dlaczego dzisiaj uważa coś innego?+" - stwierdził.

Według prezesa PiS stanowisko opozycji w tej sprawie i jej działania są "destrukcyjne". "Jeżeli opozycja jest totalna, to właśnie w ten sposób postępuje, a z drugiej strony być może, że wchodzi w grę także kwestia tego, kto będzie autorem tych bardzo pożytecznych, w szczególności dla mieszkańców, zmian i właśnie jakieś podejrzenia, które skądinąd nie mają podstaw w faktach, że to może wpłynąć na wynik wyborów, szczególnie wynik wyborów prezydenckich w Warszawie" - zaznaczył.

Kaczyński stwierdził również, że nad projektem ustawy o ustroju m. st. Warszawy "będzie jeszcze trzeba popracować".

Odnosząc się do uchwały podjętej przez Radę Warszawy o przeprowadzeniu 26 marca referendum ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic powiedział: "mają prawo, wobec tego ogłaszają, nie będę tego komentował".

"Sądzę, że będą także przedstawiane niedługo nasze propozycje, które też będą obejmowały referenda, tylko może nieco inaczej skonstruowane" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS ocenił, że w samorządach jest obecnie "wiele patologii" i że jest najwyższy czas, żeby podjąć reformy dot. samorządów, które będą procedowane przez Sejm oraz Senat.

"W wielu miejscach w Polsce, nie chcę mówić, że tych miejsc jest bardzo wiele, ale jest wiele, te kliki - tak to trzeba nazwać - samorządowe, powiązane z innymi (...) stwarzają sytuację, w której obywatele naprawdę są pozbawieni w swoich gminach, w swoich powiatach czasem, elementarnych praw. Bywa, że się nawet na ulicy boją powiedzieć coś, co by było źle przyjęte przez miejscowe władze" - powiedział Kaczyński.

"To oznacza, że mamy do czynienia z takimi maleńkimi +dyktaturkami+, które trzeba jednak zlikwidować jak najszybciej" - powiedział Kaczyński. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • JOTKA, 2017-02-12 12:41:40

  Do babcia Alinka : edukacja i jeszcze raz edukacja. Myślę ze masz race od tego bym zaczęla
 • sołtysspiczki, 2017-02-10 09:02:11

  Do babcia Alinka : Kochana Babciu za mali jesteśmy aby coś zmienić oddolnie .Jeżeli dla urzędnika zwrocisz uwagę nie daj BÓG napiszesz skargę do wyższej instancji jestes pogrzebany.Zostajesz traktowany jak zło konieczne Urzędasy siedzący ze szkołą podstawowa nie ustępują swych stołków.Zeby zmienic ...zło konieczne tylko PIS odgórnie może to zrobić.Nie jestem katolikiem nie jestem zwolennikiem PIS cenię jednak podejmowane starania aby coś w tej POLSCE zmienić.Jestem sołtysem i wiem co nieco na ten temat.  rozwiń
 • jancz, 2017-02-09 17:10:03

  Do babcia Alinka : Babciu Alino. Rozdrapią silniejsi, liczniejsi, np. ciała pedagogiczne wszędzie z duuuużą nadreprezentacją (a orły to to nie są, oj nie), a w małych miejscowościach szczególnie, lekarze, lokalni przedsiębiorcy... . Dużo się tego naoglądałem, by wierzyć w te "ciała obywatelskie...", które często najłatwiej... powołać. A co potem? No, to się okaże. Radni mają przynajmniej jakiś mandat wyborców, tworzą sensowną strukturę, stoi za nimi prawodawstwo okołosamorządowe. To tak jak z dziennikarzami: ci też za nic nie odpowiadają. Ilu członków ma mieć to gremium, by liczyć się z ich opinią? Prosze spojrzeć do rejestru stowarzyszeń w każdym starostwie ile tam jest "ciał społecznych", ciał obywatelskich i jak jest ich aktywność. Smutne.  rozwiń