Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA: bezpieczeństwo trzeba zapewnić także Polakom mieszkającym poza wielkimi miastami

Bardzo negatywnie oceniam to, co zrobiono w ostatnich latach, tzn. likwidację dużej liczby posterunków policji – mówi nowy wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.
Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA: bezpieczeństwo trzeba zapewnić także Polakom mieszkającym poza wielkimi miastami
Jarosław Zieliński zapowiada wiele zmian, w tym dotyczące działania policji - fot. facebook.com

- Głównym kierunkiem naszych działań jest i będzie realizacja założeń programu Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko to, co jest w naszym programie, będzie realizowane w ramach oczywiście możliwości, tzn. w takim tempie, na jaki pozwolą zwłaszcza finanse publiczne – zapowiada wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Nowy wiceminister podkreśla konieczność zapewnienia wszystkim służbom tego, czego oczekują powszechnie funkcjonariusze, czyli odpowiedzialnego i sprawnego dowództwa. Jego zdaniem dotychczas „różnie z tym bywało”.

Będą zmiany w policji

Zieliński nie ukrywa, że na znaczące zmiany zanosi się w policji.

- Bardzo negatywnie oceniam to, co zrobiono w ostatnich latach, tzn. likwidację dużej liczby posterunków policji – przyznaje i krytykuje koncepcję konsolidowania większych sił i środków policyjnych w większych miastach.

- Bezpieczeństwo Polaków trzeba zapewnić wszędzie: i w dużych miastach, i w średnich i w małych miejscowościach, i miasteczkach. Dlatego zajmiemy się sporządzeniem mapy zagrożeń w całej Polsce – informuje Zieliński.

Jak przypomina taka mapa zagrożeń za prezydentury śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego była sporządzona w Warszawie.

- Trzeba coś podobnego zrobić w całej Polsce. Struktury policji muszą być do tej mapy zagrożeń dostosowane. To będzie pewnie oznaczało konieczność odtworzenia w niektórych miejscach posterunków policji bądź przesunięcia sił, wzmocnienia jednostek, może powstania komend, komisariatów - tłumaczy.

Co nowego w straży granicznej

Wiceminister przyznaje także, że zmiany czekają straż graniczną.

- Część placówek straży granicznej także została zlikwidowano, zlikwidowano również oddział Karpackiej Straży Granicznej. Byliśmy temu przeciwni jako Prawo i Sprawiedliwość, tłumaczyliśmy, że jest to błąd. Teraz, kiedy zagrożenie związane z uchodźcami jest każdemu znane, widać gołym okiem, że był to błąd nie do wybaczenia. Mamy sformułowany postulat odtworzenia tego oddziału na południu. Pracujemy nad tą sprawą, jak tylko zostaną podjęte decyzje, natychmiast je ogłosimy.

Zdaniem Zielińskiego straż graniczna nie jest w złej kondycji, ponieważ, tak jak inne służby, skorzystała z programu modernizacji, który został w 2007 roku przyjęty i przygotowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

- Program nie został potem przez koalicję dobrze zrealizowany, jego możliwości po części zostały zmarnowane, ale coś z tego programu jednak zrobiono: dokonano inwestycji, remontów, zakupów sprzętu, uzbrojenia, podwyżki płac. Teraz chcemy zbadać efekty tego programu, bo jest potrzeba, artykułowana przez funkcjonariuszy wszystkich służb, ja ją też podzielam, ustanowienia programu, który byłby kontynuacją poprzedniego, dobrze ocenionego i dobrze funkcjonującego.

Jak ocenia wiceminister zapewne nie uda się tego zrobić od 2016 roku, ale już od 2017 roku będzie mógł się rozpocząć w jakimś wymiarze i trwać przez kolejne lata.

Więcej na parlamentarny.pl

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

będą nowe posterunki, komendy , zmiany itp, ale pod warunkiem, UWAGA w miarę możliwości finansowych i tu będzie problem, bo możliwości finansowe jakie są każdy widzi. Szkoda, że PiS o obietnicach wyboorczych, nie powiedziało, pewnie celowo, że je będzie realizować o ile pozwolą możliwości finansowe.... rozwiń

emeryt, 2015-11-29 12:27:40 odpowiedz

I bardzo dobrze bo Polacy nie czują się bezpiecznie.

obywatel, 2015-11-28 12:32:53 odpowiedz

Troszkę odetchnęłyby młode Ukrainki nie musiałyby robić loda funkcjonariuszom Policji Powiatowej, czy nastawiać tyłek pod dymanko z handel papierosami bez akcyzy. Na powyższe orgie seksualne ze zdumieniem Funkcjonariusze KMP zapraszają kolegów z innych komisariatów powiatowych. Szczegóły? ... rozwiń

powrót porządku prawnego, 2015-11-26 20:08:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE