PARTNER PORTALU
  • BGK

Jedna wizyta w urzędzie po meldunek

  • GK    26 grudnia 2012 - 16:09
Jedna wizyta w urzędzie po meldunek

Od 1 stycznia 2013 r. zameldujemy się podczas jednej wizyty w urzędzie. Nie trzeba będzie najpierw się wymeldować w jednym, aby w drugim się zameldować.
Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego.

Czytaj też: Dowody i meldunek doczekały się swoich dat

Zgodnie z nowymi przepisami nie będziemy musieli najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Przy meldunku, nie będzie obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostaną również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi m.in. grzywna. Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin zostanie wydłużony do 30 dni.

Formalności meldunkowych będzie można dopełnić w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące. Ponadto zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.

Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016
roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2012-12-30 23:34:53

    Tylko raz meldować Trzeba się w Urzędzie ? Szkoda, bo ja chciałbym Meldować się wszędzie. Z bezrobociem Władza Zmartwień by nie miała, Bo by więcej szpiclów Wtedy zatrudniała.
  • pllo, 2012-12-26 22:16:33

    Przecież Donald mówił że meldunek to komunistyczny fajerwerek równie zbędny jak Belkowe i abonament TV. Więc kto tu jest łgarz i ....pospolita. Na podwórku jak się coś obieca to się to robi. W rządzie jest inaczej? Donaldzie, jak tam jest? Mówią jaki Pan taki kram.