Jedna wizyta w urzędzie po meldunek

Od 1 stycznia 2013 r. zameldujemy się podczas jednej wizyty w urzędzie. Nie trzeba będzie najpierw się wymeldować w jednym, aby w drugim się zameldować.
Jedna wizyta w urzędzie po meldunek

Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego.

Czytaj też: Dowody i meldunek doczekały się swoich dat

Zgodnie z nowymi przepisami nie będziemy musieli najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim urzędzie móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Przy meldunku, nie będzie obowiązku podawania informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesione zostaną również sankcje karne m.in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi m.in. grzywna. Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin zostanie wydłużony do 30 dni.

Formalności meldunkowych będzie można dopełnić w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące. Ponadto zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.

Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016
roku.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE


Tylko raz meldować
Trzeba się w Urzędzie ?
Szkoda, bo ja chciałbym
Meldować się wszędzie.

Z bezrobociem Władza
Zmartwień by nie miała,
Bo by więcej szpiclów
Wtedy zatrudniała.

Eterno Vagabundo, 2012-12-30 23:34:53 odpowiedz

Przecież Donald mówił że meldunek to komunistyczny fajerwerek równie zbędny jak Belkowe i abonament TV. Więc kto tu jest łgarz i ....pospolita. Na podwórku jak się coś obieca to się to robi. W rządzie jest inaczej? Donaldzie, jak tam jest? Mówią jaki Pan taki kram.

pllo, 2012-12-26 22:16:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE