PARTNER PORTALU
  • BGK

Jedno miasto, jeden gospodarz

  • pt    19 grudnia 2013 - 08:39
Jedno miasto, jeden gospodarz

Tworzenie miast na prawach powiatu ma zapobiec dublowaniu niektórych działań prezydenta i starosty jak „podwójne” domy kultury czy biblioteki.
Związek Miast Polskich poparł wniosek legislacyjny Inowrocławia, w którym chodzi o możliwości starania się o uzyskanie przez miasta tzw. prezydenckie statusu miasta na prawach powiatu.

Propozycja dotyczy zmiany w ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, która ma na celu wprowadzenie oczekiwanego przez mieszkańców tzw. miast prezydenckich rozwiązania opartego na modelu „jedno miasto – jeden gospodarz”. Takie rozwiązanie miałoby  umożliwić miastom liczącym powyżej 50 tys. mieszkańców uzyskanie statusu powiatów grodzkich.

Chodzi o dodanie pkt. 4 w art. 3 w ust. 5 po punkcie 3: „4) uzyskaniem przez gminę miejską statusu miasta na prawach powiatu”

Obecnie na skutek zmiany przepisów (art. 91 ww. ustawy) wnioskowanie przez właściwą radę miejską o uzyskanie statusu miasta na prawach powiatu jest bezskuteczne – twierdzi ZMP.

Zdaniem związku powoduje to szereg problemów, takich jak niemożność walki z bezrobociem, prowadzenia spójnej polityki oświatowej czy skutecznego zarządzania drogami, gdyż niektóre zadania są w kompetencji starosty.

Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli zdaniem ZMP m.in. uniknąć dublowania się decyzji administracyjnych (np. „podwójne” domy kultury, biblioteki).
Propozycja Inowrocławie zostanie przedstawiona na KWRiST jako wniosek ZMP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Star2, 2013-12-19 14:16:15

    Bezrobocie w miastach to rzeczywiście wina starostów, wszyscy to niedojdy i wiszą im ludzie bezrobotni w powiecie. Jaki starosta by się przejmował bezrobotnymi? Co innego prezydent, ten już od zaraz by rozwiązał problem bezrobocia w swoim mieście, a tak teraz nie ma nawet szans cokolwiek zwobic dla ...bezrobotnych nie powala przecież mu starosta, zabrania wogóle kontaktować się z bezrobotnymi.  rozwiń