Jednolity plik kontrolny: Obowiązek składania JPK dotyczy także samorządów

  • Joanna Poznańska
  • 24-06-2016
  • drukuj
• Minister Finansów wydał 20 czerwca interpretację ogólną, która ostatecznie potwierdziła konieczność wdrożenia Jednolitego pliku kontrolnego (JPK) przez sektor samorządowy.
• Minister określi jednocześnie obowiązujące terminy.
• Pozostają jednak wątpliwości związane z zatrudnieniem w samorządach.
Jednolity plik kontrolny: Obowiązek składania JPK dotyczy także samorządów
W przypadku samorządów należy odpowiednio stosować okresy przejściowe obowiązujące mikro, małych i średnich przedsiębiorców przykładając je do danych finansowych oraz zatrudnienia danego podmiotu (fot. fotolia)

JPK jest plikiem generowanym z systemów informatycznych, który powinien przedstawiać informacje o podlegających opodatkowaniu operacjach gospodarczych w ustandaryzowanym układzie oraz formacie tzw. strukturach logicznych.

Plik ten w zakresie struktur dotyczących ewidencji VAT będzie przekazywany przez podatników elektronicznie bez wezwania organów podatkowych już od rozliczeń za lipiec 2016 r.

W zakresie pozostałych sześciu struktur, podatnicy mogą zostać zobowiązani do ich złożenia poprzez zgłoszenie takiego żądania przez organ podatkowy lub skarbowy.

Ustawodawca określając terminy wdrożenia przez podatników procedury generowania JPK, odniósł się do statusu danego podmiotu na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej tj. mikro, małego, średniego i dużego przedsiębiorcy.

Takie uregulowanie tej kwestii spowodowało powstanie licznych wątpliwości po stronie podmiotów niebędących przedsiębiorcami, w tym w szczególności samorządów, które stawiały pytania o to czy i kiedy powinny rozpocząć generowanie JPK.

Odpowiedzią na te wątpliwości jest wydana przez Ministra interpretacja ogólna.

Czytaj także: Jednolity plik kontrolny: Jest interpretacja ministerstwa i… nadal są wątpliwości

Jak wynika z jej treści, w ocenie Ministra Finansów przepisy te powinny być interpretowane celowościowo.

Innymi słowy, kluczowy w tej sprawie winien być nie formalny status podatnika, jako przedsiębiorcy na gruncie ustawy o swobodzie działalności, ale faktyczny rozmiar prowadzonej przez niego działalności.

W konsekwencji, w przypadku samorządów należy odpowiednio stosować okresy przejściowe obowiązujące mikro, małych i średnich przedsiębiorców przykładając je do danych finansowych oraz zatrudnienia danego podmiotu.

Warto również zauważyć, iż w przypadku tzw. „dużych przedsiębiorców” zatrudniających powyżej 250 osób lub mających obrót przekraczający 50 mln euro i aktywa przekraczające 43 mln euro, nie zostały przewidziane żadne okresy przejściowe.

Tym samym w przypadku największych gmin w Polsce sama liczba zatrudnionych osób będzie powodowała konieczność wdrożenia JPK już od lipca 2016 r.

Pozostają natomiast wątpliwości dotyczące wpływu tzw."koncepcji jednego podatnika w gminach" na sposób obliczania ww. wskaźników tj. czy ustalając moment powstania obowiązku generowania JPK powinniśmy patrzeć na jednostki i zakłady budżetowe jak na odrębne podmioty dla celów podatkowych, czy jak na jeden podmiot, a tym samym sumować m.in. liczbę zatrudnionych w nich osób.

Czytaj też: Gminy rozliczą VAT z jednostkami budżetowymi

Autor: Joanna Poznańska, Starszy Konsultant PwC

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

JPK jest plikiem generowanym przez program komputerowy, a nie przez system, tak dla ścisłości. Ogólnie artykuł okay. Ja, do generowania formularza JPK korzystam z programów od firmy SAGE, na pewno każdy ją zna, to twórcy takich programów jak Symfonia 2.0, Symfonia ERP, praktycznie każdy z nas z nich... korzystał i sobie ceni. rozwiń

Mateusz Gawron, 2016-11-15 21:33:43 odpowiedz

Do Dawid Suprynowicz: To prawda. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ sens i zastosowanie jest zupełnie inne.

Paweł Szywała , 2016-09-06 07:58:40 odpowiedz

Duży przedsiębiorca to zatrudnienie powyżej 250 przedsiębiorców i obrót przekraczający 50 mln euro lub aktywa przekraczające 43 mln euro. Muszą być oba warunki spełnione, tzn. zatrudnienia i obrotu/aktywów.

Dawid Suprynowicz, 2016-06-29 11:55:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU