PARTNER PORTALU
  • BGK

Jednolity podatek: 120 tys. urzędów zaoszczędzi na obsłudze rozliczeń

  • Pulshr.pl    13 października 2016 - 15:36
Jednolity podatek: 120 tys. urzędów zaoszczędzi na obsłudze rozliczeń
Przy jednolitym podatku obsługa kadrowo-płacowa będzie łatwiejsza, a więc i mniej kosztowna. (fot. fotolia)

• Powstanie projektu dotyczącego jednej daniny, łączącej PIT oraz składki na ZUS i NFZ, zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządzie PiS Henryk Kowalczyk.
• Prostsze podatki – według oczekiwań – spowodują w firmach i urzędach oszczędności, rozliczenia będą tańsze w obsłudze.
• Trudno oszacować jakiego rzędu będą to oszczędności, ale wiadomo, że mogą spotkać 120 tys. podmiotów publicznych.
Propozycje wprowadzenia jednolitego podatku pojawiają się od ponad roku. Kilka miesięcy temu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że jego uchwalenie ma nastąpić jeszcze w tym roku, a wdrożenie – od 2018 r.

– Reforma ma uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej – powiedział Kowalczyk – W tej chwili składka na ZUS w wysokości 1,2 tys. zł dla drobnych przedsiębiorców jest zabójcza - dodał.

Jeśli odprowadzanie podatku ma być prostsze, to teoretycznie dla firm powinno być też tańsze, bo działom kadr odpadnie część obowiązków z zakresu odprowadzania podatków. To dotyczy także podmiotów publicznych.

– Intuicyjnie wydaje się, że skoro obsługa kadrowo-płacowa będzie łatwiejsza, to można się spodziewać obniżenia kosztów – zgadza się Anna Węclewicz z firmy doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy AW&T Consulting.

O ile spadną koszty kadrowej obsługi w większych firmach i urzędach – na razie nie wiadomo. Ale wiadomo ilu przedsiębiorców może ten spadek dotyczyć - jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, aktywni przedsiębiorcy to liczba w przedziale od 1,6 mln do 2,3 mln firm. Czyli spadek kosztów będzie dotyczył grubo ponad miliona firm - między 1,2 mln a 1,9 mln (odliczając wcześniej 400 tys. jednoosobowych przedsiębiorców).

Górna granica szacunków wynika z analizy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, dolna to liczba podmiotów opłacających składki ZUS (jest ich 1,7 mln, ale w tej liczbie 120 tys. to podmioty sektora publicznego - urzędy, szkoły, domy dziecka itp., przedsiębiorców jest około 1,6 mln).

Czytaj więcej TUTAJ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.