Jednolity podatek: 120 tys. urzędów zaoszczędzi na obsłudze rozliczeń

• Powstanie projektu dotyczącego jednej daniny, łączącej PIT oraz składki na ZUS i NFZ, zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządzie PiS Henryk Kowalczyk.
• Prostsze podatki – według oczekiwań – spowodują w firmach i urzędach oszczędności, rozliczenia będą tańsze w obsłudze.
• Trudno oszacować jakiego rzędu będą to oszczędności, ale wiadomo, że mogą spotkać 120 tys. podmiotów publicznych.
Jednolity podatek: 120 tys. urzędów zaoszczędzi na obsłudze rozliczeń
Przy jednolitym podatku obsługa kadrowo-płacowa będzie łatwiejsza, a więc i mniej kosztowna. (fot. fotolia)

Propozycje wprowadzenia jednolitego podatku pojawiają się od ponad roku. Kilka miesięcy temu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że jego uchwalenie ma nastąpić jeszcze w tym roku, a wdrożenie – od 2018 r.

– Reforma ma uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej – powiedział Kowalczyk – W tej chwili składka na ZUS w wysokości 1,2 tys. zł dla drobnych przedsiębiorców jest zabójcza - dodał.

Jeśli odprowadzanie podatku ma być prostsze, to teoretycznie dla firm powinno być też tańsze, bo działom kadr odpadnie część obowiązków z zakresu odprowadzania podatków. To dotyczy także podmiotów publicznych.

– Intuicyjnie wydaje się, że skoro obsługa kadrowo-płacowa będzie łatwiejsza, to można się spodziewać obniżenia kosztów – zgadza się Anna Węclewicz z firmy doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy AW&T Consulting.

O ile spadną koszty kadrowej obsługi w większych firmach i urzędach – na razie nie wiadomo. Ale wiadomo ilu przedsiębiorców może ten spadek dotyczyć - jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, aktywni przedsiębiorcy to liczba w przedziale od 1,6 mln do 2,3 mln firm. Czyli spadek kosztów będzie dotyczył grubo ponad miliona firm - między 1,2 mln a 1,9 mln (odliczając wcześniej 400 tys. jednoosobowych przedsiębiorców).

Górna granica szacunków wynika z analizy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, dolna to liczba podmiotów opłacających składki ZUS (jest ich 1,7 mln, ale w tej liczbie 120 tys. to podmioty sektora publicznego - urzędy, szkoły, domy dziecka itp., przedsiębiorców jest około 1,6 mln).

Czytaj więcej TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU