PARTNER PORTALU
 • BGK

Jednomandatowe okregi wyborcze do poprawy

 • AW    6 stycznia 2015 - 10:10
Jednomandatowe okregi wyborcze do poprawy

fot.pislebork.pl

Wprowadzenie ordynacji preferencyjnej, zwiększenie minimalnej liczby mandatów, jakie są do zdobycia w jednym okręgu wyborczym - takie zmiany w Kodeksie wyborczym proponują przedstawiciele obywatelskich stowarzyszeń, miejscy aktywiści i dziennikarze.
Jesienne wybory samorządowe przyniosły nie tylko problemy z liczeniem głosów, lecz pokazały także, że obecny system wyborczy nie odzwierciedla precyzyjnie woli wyborców, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych gminach, gdzie zastosowano po raz pierwszy jednomandatowe okręgi wyborcze - czytamy w liście otwartym do Prezydenta RP, jaki podpisali m in. przedstawiciele Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, Partii Zielonych, Dziennika Opinii - Krytyka Polityczna.

Zdaniem autorów listu, szczególnie problematyczne w ostatnich wyborach samorządowych okazały się okręgi jednomandatowe, gdzie stosunkowo niewielkie procentowo poparcie wystarczyło, by mieć większość w radzie.

Czytaj też: Cała prawda o jednomandatowych okręgach w samorządach

Dla przykładu w Kutnie 38,66 procent poparcia dla lokalnego komitetu przyniosło 100 procent mandatów w radzie miasta. Z kolei w Rumi 27,74 procent głosów na komitet PO dało 74,43 procent miejsc w radzie miasta i samodzielną większość, a w Starym Sączu lokalny komitet zdobył 47,84 procent głosów, co przyniosło mu 80,95 procent mandatów.

- Warto także podkreślić, że do zdobycia mandatu w okręgach jednomandatowych nie jest konieczne uzyskanie ponad połowy głosów mieszkańców i mieszkanek, jak np. w wyborach prezydenta miasta. Wygrywa osoba, która otrzyma najwięcej głosów, co w praktyce oznacza, że wystarczające może być poparcie jedynie 19,42 procent wszystkich głosów w okręgu, jak w Lęborku - czytamy w liście. - Nieproporcjonalne wyniki przyniosło także głosowanie przy zastosowaniu ordynacji z listą wyborczą - w Gdańsku 48,3 procent głosów dla komitetu PO przełożyło się na 64,7 procent miejsc w radzie miasta. 22,3 procent mieszkańców i mieszkanek Gdańska, którzy wzięli udział w wyborach, zostało bez reprezentacji w radzie miasta.

Zmiany jakie zamierza wprowadzić do Kodeksu wyborczego prezydent Bronisław Komorowski autorzy listu uznają za niewystarczające.

Czytaj też: Prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym prawie gotowy

Dlatego też zgłosili swoje postulaty. Dotyczą one m.in. wprowadzenie ordynacji preferencyjnej, na wzór na przykład Irlandii czy Szkocji.

- Dzięki czemu wynik głosowania będzie bardziej precyzyjny niż obecnie, a wyborcy będą mieli możliwość wskazania więcej niż jednego kandydata czy kandydatki, zgodnie ze swoimi preferencjami - tłumaczą aktywiści.

Chcą też zwiększenie minimalnej liczby mandatów, jakie są do zdobycia w jednym okręgu wyborczym, do siedmiu. - Obecnie Kodeks wyborczy dopuszcza tworzenie okręgów, w których do zdobycia jest tylko pięć mandatów, co przyczynia się do nieproporcjonalnych wyników głosowania oraz jest nieuzasadnionym i niesprawiedliwym wzmocnieniem dla najsilniejszych ugrupowań - czytamy dalej.

Autorzy postulują również za dodaniem na karcie do głosowania opcji do zaznaczenia „Żaden z powyższych kandydatów”, co pozwoliłoby jednoznacznie określić, czy głos jest nieważny czy wyborca nie ma osoby, na którą chciałby oddać głos.

Czytaj też: Liczba nieważnych głosów zaskakuje

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (9)

 • janekem, 2015-02-04 15:13:36

  Do swojak: Chciałbym poznać nazwę partii, która rozliczyła swoich członków w rządzie za chociażby przekręty a co dopiero za brak realizacji obietnic. Jedyne rozliczenia dotyczyły sporadycznie ludzi zajmujących się nieudanymi kampaniami wyborczymi, co oznacza ,że ci ludzie mało skutecznie kłamali spo...łeczeństwu przez co nie udało się to społeczeństwo nabrać. Ja bym chciał, żeby radny, poseł działał dla dobra ludzi (nie partii) i przed ludźmi się rozlicza. W dodatku żeby ci ludzie mogli go odwołać jak zaczyna świrować.  rozwiń
 • krzysiek, 2015-02-02 15:04:09

  Najbardziej wpływowe państwa świata(grupa G7) mające JOW,do których uciekają Polacy:W.Brytania,Kanada,USA,Australia,Francja.
 • krzysiek, 2015-02-02 13:49:46

  JOW