PARTNER PORTALU
  • BGK

Jednostki doradztwa rolniczego finansowane z samorządowych budżetów

  • PAP    12 października 2012 - 19:28
Jednostki doradztwa rolniczego finansowane z samorządowych budżetów

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego odrzucając wszystkie zgłoszone poprawki. Nowe przepisy pozwolą na finansowanie tych jednostek z budżetu samorządu województwa.
Głosowało 450 posłów, za opowiedziało się 272, przeciw było 155 osób, a wstrzymały się od głosu 23 osoby.

Poprawki do poselskiego projektu zgłosiły kluby PiS i Solidarnej Polski. Komisja rolnictwa rekomendowała odrzucenie tych poprawek.

Najważniejsze zmiana dotyczy możliwości dofinansowania działalności Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR). Jak mówiła podczas drugiego czytania projektu posłanka sprawozdawca Anna Nemś (PO), jest to jednak tylko możliwość, a nie obowiązek - dofinansowania działalności ODR, w tym wynagrodzeń pracowników.

Dodała, że ma to szczególne uzasadnienie w przypadku małych ośrodków, które w chwili obecnej borykają się z dużymi problemami, także finansowymi.

Kolejnym celem uchwalenia nowelizacji jest doprowadzenie do zgodności z rozwiązaniami ustawy o samorządzie województwa. W 2009 r. ODR-y przeszły pod nadzór sejmiku województwa, ale część kompetencji ma także zarząd województwa. Wnioskodawcy chcą, by ODR-y w całości podlegały zarządowi województwa.

Zmiana przepisów dotyczy także składu Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy ośrodkach wojewódzkich. Zaproponowano, aby czterech przedstawicieli zgłoszonych przez związki zawodowe rolników pochodziły z właściwych miejscowo związków zawodowych oraz dwóch przedstawicieli właściwych miejscowo szkół ponadgimnazjalnych kształcących dla potrzeb rolnictwa.

W opinii autorów projektu, "przyjęcie proponowanych rozwiązań porządkuje działalność ODR-ów, poddaje je rzeczywistej kontroli organom samorządu województwa i daje realny wpływ społeczeństwa danego województwa na działalność ODR-ów".

Podczas procedowania tego projektu w podkomisji i komisji rolnictwa, posłowie zgłaszali szereg uwag do funkcjonowania ODR-ów. Zgodzono się, że jest potrzeba dalszej nowelizacji przepisów ustawy.

Teraz znowelizowana ustawa trafi do Senatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.