PARTNER PORTALU
  • BGK

Jednostki pomocnicze gmin: Komu radni mogą przyznać dietę?

  • AW    24 marca 2015 - 12:29
Jednostki pomocnicze gmin: Komu radni mogą przyznać dietę?
Rada gminy nie ma podstaw do ustalenia wysokości diet dla członków komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów w jednostce pomocniczej (fot.dzielnica17.krakow.pl)

Gmina nie może ustalić diet członkom komisji wyborczych do rad dzielnic, osiedli i sołectw.




Nadzór prawny wojewody podkarpackiego zakwestionował uchwałę w sprawie uchwalenia statutów jednostek pomocniczych Miasta Krosna. Wątpliwości wzbudzał m.in. zapis, że członkom komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów w jednostce pomocniczej przysługuje zryczałtowana dieta w wysokości ustalonej przez Radę Miasta Krosna.

- Ustalając powyższą zasadę rada przekroczyła przysługujące jej kompetencje – co w rezultacie doprowadziło do istotnego naruszenia prawa, a więc naruszenia normy art. 37b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym – twierdzi Janusz Olech, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

W myśl tego przepisu (art. 37b ust. 1) rada gminy może ustanowić zasady na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży, natomiast zgodnie z ust. 2 art. 37b rada gminy może ustanowić zasady, na jakich członkom organu wykonawczego jednostki pomocniczej oraz członkom rady dzielnicy (osiedla), rady sołeckiej, będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Rada gminy w myśl art. 25 gminnej ustawy ustrojowej ustala także zasady przysługiwania diet oraz zwrot kosztów podróży służbowej dla radnych, kierując się przy tym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2000 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnym gminy (Dz. U. Nr 61 poz. 710).

- Te wskazane regulacje prawne nie pozostawiają żadnych wątpliwości, iż rada nie posiada podstaw do rozszerzania katalogu osób uprawnionych do pobierania diet innych aniżeli wskazanych przez ustawodawcę, a w konsekwencji do ustalenia wysokości takich diet dla członków komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów w jednostce pomocniczej gminy – tłumaczy dalej Janusz Olech.

Czytaj też: Ile zarobią członkowie komisji obwodowych w majowych wyborach?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.