Jerzy Kwieciński: Nowe Prawo wodne musi być przyjęte, inaczej stracimy refundacje

Ministerstwo Rozwoju liczy, że w najbliższych dniach rząd przekaże do Sejmu już ostateczny kształt Prawa wodnego.
Jerzy Kwieciński: Nowe Prawo wodne musi być przyjęte, inaczej stracimy refundacje
Jerzy Kwieciński, wiceminister w resorcie rozwoju. (fot.:PTWP)

• Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to KE będzie miała prawo zawiesić refundację środków z tego obszaru - powiedział w czwartek (13 kwietnia) wiceszef Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński.

• Chodzi o spełnienie warunków ex ante, czyli warunków wstępnych dotyczących wykorzystania 3,5 mld euro z UE na inwestycje w gospodarce wodnej.

• Z nowelizacją prawa wiążą się jednak m.in. podwyżki cen wody.

- Niestety, jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte przez Sejm do końca czerwca tego roku, to Komisja Europejska będzie miała prawo zawiesić refundację środków z tego obszaru - powiedział wiceminister. - To jest dla nas oczywiście w tej chwili najpoważniejsze zagrożenie. Liczę na to, że w najbliższych dniach rząd przekaże do Sejmu już ostateczny kształt Prawa wodnego  - podkreślił wiceminister.

Ocenił, że finalizacja prac nad Prawem wodnym jest "na dobrej drodze".

Co jeśli nie zdążymy?

Jak wskazał, "w tej chwili to nie jest absolutnie problem".

- Problem będzie wtedy, jeżeli nie będziemy mieli Prawa wodnego zatwierdzonego, bo (...) jak KE nam to zawiesi, to później odwieszenie tego (...) znowu będzie trwało - zaznaczył.

Kwieciński tłumaczył, że "odwieszenie" wiąże się z tym, że KE weryfikuje, czy dany kraj postąpił zgodnie z dyrektywami unijnymi. "W związku z tym dla nas zdecydowanie lepiej byłoby, żeby to Prawo wodne weszło w drugim kwartale. Przypomnę, że wcześniejsze zasady unijne mówiły o spełnieniu warunków ex ante do końca 2016 roku, więc to jest przedłużenie o pół roku, które było związane z tym, że bardzo wiele krajów UE, nie tylko Polska, nie miało tych warunków spełnionych na koniec roku" - mówił Kwieciński.

- Ministerstwo Środowiska robi wszystko, żeby projekt ustawy trafił jak najszybciej do Sejmu - zapewnił rzecznik resortu Paweł Mucha proszony o komentarz do słów Kwiecińskiego.

Jakie zmiany wnosi Prawo wodne?

Nowe przepisy mają w pełni wdrażać unijną Ramową Dyrektywę Wodną, w tym kontrowersyjny art. 9, mówiący o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. Opłatami za pobór wody mają zostać objęci m.in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do produkcji. Polskę upomniano za niepełne wdrożenie prawa europejskiego w tej sprawie.

Czytaj też: Co nam da nowe Prawo wodne? Ministerstwo wylicza

Nowe Prawo wodne, oprócz wprowadzenia opłat, które - według wiceszefa resortu środowiska Mariusza Gajdy - wzrosnąć mają najprawdopodobniej od 2019 r., powoła też nową instytucję zarządzającą wodami w Polsce - Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie". Będzie ono odpowiadać za ochronę przeciwpowodziową i przed suszą, a także za inwestycje.

Gajda tłumaczył ponadto, że odpowiedzialność za drogi wodne o znaczeniu transportowym przejąć ma Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Będzie ono odpowiadało za inwestycje dotyczące żeglugi śródlądowej, m.in. utrzymanie śluz czy torów wodnych dla statków. 

Przypomnijmy jednak, że obawy iż podwyżki cen wody dotkną też zwykłych mieszkańców podziela większość samorządowych korporacji. Zdaniem samorządowców zmiany w ustawie zdecydowanie negatywnie wpłyną na kondycję finansową wszystkich grup odbiorców wody począwszy od przemysłu, poprzez usługi, obiekty użyteczności publicznej do gospodarstw domowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

cala zasrana unia jewropejska, ceny juz sa prawie takie jak na zachodzie, teraz podrozeja znow wedliny, mieso, sery, nabial, mleko bo te zydowskie gady musza isc na pasku tej obrzydliwej unii ktora juz i tak pieknie wydrenowala nasz kraj z mlodych Polakow jak i z kapitalu

cudownie, 2017-04-18 23:11:56 odpowiedz

Do janciowodnik: wiadomo - na niszczenie rzek, jak zawsze,

RGwroc, 2017-04-13 22:53:24 odpowiedz

A na co rząd przeznaczy te 3,5 mld euro ????

janciowodnik, 2017-04-13 16:52:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU