PARTNER PORTALU
 • BGK

Jerzy Kwieciński zapowiada zmianę systemu zarządzania rozwojem Polski

 • pt    31 stycznia 2018 - 19:30
Jerzy Kwieciński zapowiada zmianę systemu zarządzania rozwojem Polski
Jak tłumaczył minister Jerzy Kwieciński rząd chciałby wprowadzić zmiany w zarządzaniu rozwojem (fot. opolskie.pl)

O nowym dokumencie przygotowywanym przez rząd, który ma wprowadzić zmiany w zarządzaniu rozwojem, mówił na posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP w Opolu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
 • Rząd pracuje nad zmianami związanymi z planowaniem rozwoju naszego kraju.
 • Pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków Województw Opolskie 2018 odbywa się w Opolu.
 • Pierwszą część posiedzenia poświęcono systemowi zarządzania rozwojem Polski.

System zarządzania rozwojem Polski to dokument kierunkowy. 13 grudnia 2017 roku został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, czeka obecnie na przyjęcie przez rząd.

Minister Jerzy Kwieciński podkreślał, że jest on zbieżny z priorytetami nowego rządu.

-  Kładzie się w nim nacisk na gospodarkę i przyspieszenie inwestycji, a większość inwestycji realizowanych jest w samorządach, dlatego też warto o tym rozmawiać na posiedzeniu marszałków - mówił minister.

Jak tłumaczył minister, rząd chciałby wprowadzić zmiany w zarządzaniu rozwojem – polityka rozwoju ma być bardziej skuteczna i skoordynowana pomiędzy wszystkim szczeblami władzy.

- Chcemy usprawnić poziom wdrażania, wprowadzimy zmiany instytucjonalne na poziomie rządu, zmiany w finansowaniu polityki rozwoju; w większym stopniu zamierzamy wprowadzić środki krajowe, nie tylko europejskie – przyznał Kwieciński.

Jak tłumaczył, w zarządzaniu rozwojem ważna jest integracja procesów rozwojowych  z planowaniem przestrzennym. - To lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów, lepsza synergia i komplementarność działań, realizacja planowanych przedsięwzięć w przestrzeni i doprowadzenie do ładu przestrzennego. Minister poinformował, że przygotowywane są zmiany przepisów dotyczących m.in. kompetencji zarządzania rozwojem na poszczególnych szczeblach władzy, zmiany zasad Kontraktu Terytorialnego i finansowania polityki rozwoju.

Do przygotowania zapowiedzianych zmian ma powstać roboczy zespół z udziałem przedstawicieli samorządów.

O dokumencie mówił także prof. Jacek Szlachta z Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślał, że  w systemie zarządzania rozwojem Polski samorządy województw określane są jako podstawowy partner w zarządzaniu. 

- Podoba się nam, że w dokumencie są różne pozycje wzmocnienia pozycji ministra właściwego ds. rozwoju.  To ważne, bo ten minister rozumie sprawy samorządów - dodawał.

Ale zwracał także uwagę np. na to, że regulacje, których ostatecznie jeszcze nie ma, będą wytyczały prace nad regionalnymi dokumentami strategicznymi. A już w połowie 2019 roku powinny być projekty nowych strategii regionalnych, bo będą one wytyczały prace nad kolejną perspektywą finansowania.

Polityka spójności

Minister Kwieciński poinformował także marszałków, jak wygląda stan debaty na temat polityki spójności po roku 2020.

Podkreślił, że w dyskusjach z KE przewija się temat znaczącego wpływu polityki spójności na jakość życia obywateli, niwelowania negatywnych skutków globalizacji, zwiększania skuteczności oraz uproszczenia systemu wdrażania.

- W dyskusjach o Wspólnej Polityce Rolnej podkreśla się, że jest ona zbyt istotna dla gospodarki, by pozwolić na jej znaczące cięcia, ale powinna być bardziej efektywna – mówił Kwieciński.

Zdaniem ministra w przyszłej perspektywie możemy się spodziewać zwiększenia stopnia współfinansowania krajowego, dostosowania kryteriów alokacji (dodanie kwestii społecznych), uproszczenia i uelastycznienia systemu wdrażania. Jak mówi Kwiecińskie bardzo duży wpływ na rozmowy z KE ma poziom wydatków i stan realizacji aktualnych programów operacyjnych.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Pat, 2018-02-01 12:33:25

  Do Ania: Te opóxnienia wynikają ze słabej kondycji finansowej gmin, nie są w stanie startować o środki unijne bo już maja kłopoty z poziomem zadłużenia. To nie jest kwestia mionistra (wszak specjalnie na tę perspektywę poluzowano zasady finansów publicznych) tylko umiejetnego zarzdzania w jst. IZ na...wet gdyby chciały to nie mają komu przekazać środków bo jest tak mało beneficjentów.  rozwiń
 • Prof. Glass, 2018-02-01 12:16:29

  A zzadłużeniami tychże samorządów będący w tej nowej strategii inwestorami?
 • Ania, 2018-02-01 01:25:25

  Niech wreszcie przyspieszy z pracami wdrożeniowymi w RPO woj. warmińsko-mazurskie, świetokrzyskie Oraz np. podlaskie. Czas przestać szukać wymówek a wziąść się do ciężkiej pracy.