Jeśli rząd się nie ugnie będziemy bombardowani newsami o tym, że do miasta wszedł komornik

  • www.esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)
  • 25-09-2012
  • drukuj
Polskie gminy, powiaty i województwa wskutek nieprzemyślanych zmian ustawowych władz centralnych tracą rocznie co najmniej 8 miliardów złotych. Co się stanie jeśli samorządom nie uda się tych pieniędzy wywalczyć?
Jeśli rząd się nie ugnie będziemy bombardowani newsami o tym, że do miasta wszedł komornik

Powstał obywatelski projekt ustawy, zmieniający obecną ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rzecz jasna spotkał się on z gorącą aprobatą ze strony samorządowców, którzy już podkreślają, że będą lobbować na rzecz przeforsowania zmian.

Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zauważają, że reforma samorządowa jest najbardziej udaną reformą w wolnej Polsce. Udało się zdecentralizować władzę, samorządy zgromadziły olbrzymie doświadczenie i przejęły na siebie ciężar rozwoju Polski. Powstają kolejne inwestycje, podnosi się poziom życia mieszkańców.

Samorządy stały się największymi inwestorami w Polsce. Szacuje się, że w latach 2009 - 2011 poziom tych inwestycji wynosił około 42-44 mld złotych rocznie, podczas gdy inwestycje sfinansowane z budżetu państwa wynosiły tylko 15 mld zł. Wszystko to sprawia, że zachwiała się równowaga finansowa samorządów. Na domiar złego stan ten ciągle się pogłębia.

Samorządowcy alarmują. - Chcemy przywrócić stan równowagi w finansach samorządów, który pozwoli nam z jednej strony na świadczenie usług wobec mieszkańców, a z drugiej na kontynuację rozwoju Polski. Polski nie stać na zatrzymanie inwestycji - podkreśla Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. - To nie są wymyślone inwestycje. Podziału zadań w każdym kraju dokonuje Sejm. My chcemy realizować te inwestycje, jak również zapewniać mieszkańcom należną obsługę, ale nie jesteśmy cudotwórcami. Sejm nakłada na samorządy dużą ilość zadań obowiązkowych, których realizacja wymaga coraz większych nakładów. Jednocześnie poprzez swoje polityczne decyzje zmniejsza dochody własne samorządów. W takiej rzeczywistości funkcjonują samorządy - dodaje Porawski.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zawsze mówiłem, że im więcej inwestycji to tym więcej prowizji dla mnie.

wasz kandydat, 2012-09-25 20:22:17 odpowiedz

To prawda, gminy powinny mieć pełnię łwadzy i adekwatne środki do sprawowania tej władzy. Reforma administracyjna to bubel powodujący tylko i wyłącznie rozmyciw kompetencji i marntrawstwo pieniędzy. Powiaty nigdy nie powinny powstać. To sztuczny byt mnożący urzędnicze etaty. Idę o zakład, że pow...iatowe kompetencje i pieniądze przekazane gminom od jutra spowodują lepszą jakośćź życia wszystkich ofd zaraz. Tyklo kto tego dokona? rozwiń

pllo, 2012-09-25 12:58:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU