PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeśli rząd się nie ugnie będziemy bombardowani newsami o tym, że do miasta wszedł komornik

  • www.esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    25 września 2012 - 09:52
Jeśli rząd się nie ugnie będziemy bombardowani newsami o tym, że do miasta wszedł komornik

Polskie gminy, powiaty i województwa wskutek nieprzemyślanych zmian ustawowych władz centralnych tracą rocznie co najmniej 8 miliardów złotych. Co się stanie jeśli samorządom nie uda się tych pieniędzy wywalczyć?
Powstał obywatelski projekt ustawy, zmieniający obecną ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rzecz jasna spotkał się on z gorącą aprobatą ze strony samorządowców, którzy już podkreślają, że będą lobbować na rzecz przeforsowania zmian.

Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zauważają, że reforma samorządowa jest najbardziej udaną reformą w wolnej Polsce. Udało się zdecentralizować władzę, samorządy zgromadziły olbrzymie doświadczenie i przejęły na siebie ciężar rozwoju Polski. Powstają kolejne inwestycje, podnosi się poziom życia mieszkańców.

Samorządy stały się największymi inwestorami w Polsce. Szacuje się, że w latach 2009 - 2011 poziom tych inwestycji wynosił około 42-44 mld złotych rocznie, podczas gdy inwestycje sfinansowane z budżetu państwa wynosiły tylko 15 mld zł. Wszystko to sprawia, że zachwiała się równowaga finansowa samorządów. Na domiar złego stan ten ciągle się pogłębia.

Samorządowcy alarmują. - Chcemy przywrócić stan równowagi w finansach samorządów, który pozwoli nam z jednej strony na świadczenie usług wobec mieszkańców, a z drugiej na kontynuację rozwoju Polski. Polski nie stać na zatrzymanie inwestycji - podkreśla Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. - To nie są wymyślone inwestycje. Podziału zadań w każdym kraju dokonuje Sejm. My chcemy realizować te inwestycje, jak również zapewniać mieszkańcom należną obsługę, ale nie jesteśmy cudotwórcami. Sejm nakłada na samorządy dużą ilość zadań obowiązkowych, których realizacja wymaga coraz większych nakładów. Jednocześnie poprzez swoje polityczne decyzje zmniejsza dochody własne samorządów. W takiej rzeczywistości funkcjonują samorządy - dodaje Porawski.

<!-- pagebreak //-->

W Dąbrowie Górniczej już wyliczyli, że gdyby nowe przepisy weszły w życie, roczny budżet miasta wzrósłby o ok. 30 milionów złotych. To spora część, biorąc pod uwagę, że budżet Dąbrowy kształtuje się na poziomie 560 milionów złotych. W związku z tym w mieście zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. - W stosunkowo krótkim czasie zebraliśmy ponad setkę podpisów. Będzie ich z pewnością więcej, bo zainteresowanie było spore i nie wszystkie dane do nas spłynęły. Poza tym będziemy jeszcze zbierać podpisy w trakcie imprezy Zagłębiewood - mówi Piotr Drygała, koordynator projektu w Dąbrowie Górniczej.

Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski podkreśla, że samorządy nie występują o nowe pieniądze, a jedynie upominają się o swoje.

- Dziś, gdyby do miast na prawach powiatu trafiały całkowite wpływy wygenerowane z podatków, mogłyby one zająć się wszystkimi dziedzinami życia. Już i tak wspieramy policję, służbę zdrowia, oświatę i wiele innych elementów, za które powinien odpowiadać rząd. Te zadania od bardzo dawna nam ciążą. Niestety, wciąż rzeczywistość polega na tym, żeby zaoszczędzić u siebie, a przekazać innym - twierdzi gospodarz magistratu w Sosnowcu.

Pytanie, czy jest realna szansa na to, by proponowane przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zmiany weszły w życie? - Nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy mają one szanse zostać wprowadzone. Wiem natomiast co się stanie, jeśli nie zostaną w tym kierunku podjęte działania. Mianowicie raz po raz będziemy bombardowani newsami o tym, że miasta nie są w stanie uchwalić budżetów, że zadłużenie wzrasta, i że pracę rozpoczął komornik. Powstanie setki ognisk zapalnych, którymi będzie się musiał zająć rząd, co w obliczu kryzysu nie wróży niczego dobrego - prognozuje prezydent

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • wasz kandydat, 2012-09-25 20:22:17

    Zawsze mówiłem, że im więcej inwestycji to tym więcej prowizji dla mnie.
  • pllo, 2012-09-25 12:58:13

    To prawda, gminy powinny mieć pełnię łwadzy i adekwatne środki do sprawowania tej władzy. Reforma administracyjna to bubel powodujący tylko i wyłącznie rozmyciw kompetencji i marntrawstwo pieniędzy. Powiaty nigdy nie powinny powstać. To sztuczny byt mnożący urzędnicze etaty. Idę o zakład, że pow...iatowe kompetencje i pieniądze przekazane gminom od jutra spowodują lepszą jakośćź życia wszystkich ofd zaraz. Tyklo kto tego dokona?  rozwiń