PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest absolutorium dla zarządu Mazowsza

  • PAP    16 czerwca 2014 - 18:27
Jest absolutorium dla zarządu Mazowsza

Mazowieccy radni zatwierdzili w poniedziałek sprawozdanie z wykonaniu budżetu województwa w 2013 r. oraz udzielili w związku z tym absolutorium zarządowi marszałka Adama Struzika.
Za udzieleniem absolutorium głosowali radni PO i PSL; przeciw były opozycyjne kluby PiS i SLD.

W dyskusji nad uchwałą w tej sprawie przewodniczący klubu PiS Witold Kołodziejski krytycznie ocenił realizację budżetu województwa w ubiegłym roku. Radny przywołał negatywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w tej sprawie. Wynika z niej, że w 2013 r. dochody województwa zostały wykonane na poziomie ponad 88 proc. planu, z czego dochody majątkowe zrealizowano jedynie w ok. 52 proc. Jednocześnie stopień realizacji planowanych wydatków budżetowych wyniósł ok. 80 proc., przy czym wydatki majątkowe zostały wykonane na poziomie nieco ponad 62,25 proc.

Czytaj też: Uchwała RIO uchylona ku radości Mazowsza

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych do dochodów majątkowych jednostek samorządu terytorialnego zalicza się dotacje i środki otrzymane na inwestycje, dochody ze sprzedaży majątku oraz z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wydatki majątkowe to m.in. inwestycje oraz zakup akcji oraz wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego.

Kołodziejski wskazywał, że zadłużenie samorządu wojewódzkiego przekroczyło na koniec 2013 roku 73 proc. wykonanych dochodów budżetu. Przekonywał też, że stanowisko RIO, według którego "na niepełne wykonanie planowanych dochodów po zmianach, w tym dochodów majątkowych, duży wpływ miała niska realizacja dochodów dotacyjnych, a głównie płatności z UE" powinno by podstawą do nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium.

Szef klubu radnych SLD Grzegorz Pietruczuk powiedział, że również jego frakcja bardzo źle ocenia decyzje marszałka Struzika dotyczące finansów województwa. Przypomniał, że z tego powodu w obecnej kadencji sejmiku jego klub dwukrotnie składał już wniosek do rządu o wprowadzenie na Mazowszu zarządu komisarycznego.

"Taka polityka finansowa doprowadziła do tego, że w tym roku komornik wszedł na konta województwa, a jedynym winnym tej sytuacji według marszałka jest janosikowe. (...) Zgadzamy się, że jest problemem, krytykujemy sposób jego naliczania, ale do tego dołożył się system zarządzania, czyli coś, co nazywamy struzikowym" - mówił Pietruczuk. Dodał, że według niego "struzikowe" to sprawowanie urzędu przez marszałka w taki sposób, który nie liczy się z krytycznymi głosami ze strony opozycyjnych radnych sejmiku.

Za udzieleniem absolutorium zarządowi marszałka Struzika głosowało 29 radnych; przeciwko 14. Po głosowaniu Struzik dziękował w imieniu samorządu "rozsądnej większości, która ma świadomość olbrzymich trudności wynikających z nadmiernych wpłat do budżetu państwa w formie janosikowego". "Będziemy dalej bardzo konsekwentnie prowadzili walkę w interesie województwa mazowieckiego" - zapowiedział.

"Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku Sejm zmieni te przepisy i że od 1 stycznia 2015 roku będziemy już wpłacali tyle, ile będziemy rzeczywiście mogli" - dodał marszałek. Poinformował też, że na ukończeniu są pracę nad rozwiązaniem alternatywnym dla janosikowego, które przygotowuje powołany przez niego zespół składający się z prawników i ekonomistów.

Rozwiązania wypracowywane przez ekspertów zakładają, że poziom wpłat "nowego janosikowego" nie będzie przekraczał 25 proc. dochodów województwa mazowieckiego w bieżącym roku rozliczeniowym. Miałby też powstać ogólnokrajowy fundusz, który pomógłby amortyzować np. skutki kryzysów gospodarczych, a algorytm rozdziału środków zostałyby zmieniony w taki sposób, by wsparcie finansowe trafiało do rzeczywiście najbiedniejszych subregionów kraju.

Struzik chce, żeby najpóźniej w lipcu propozycje zmian w janosikowym zostały przedstawione posłom i liczy, że jeszcze przed wakacyjną przerwą w pracach parlamentu, w Sejmie znajdzie się projekt ustawy realizujący te zmiany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.