PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest kredyt, jest szansa dla lotniska

  • AW    16 maja 2012 - 16:42
Jest kredyt, jest szansa dla lotniska

Jest pozytywna decyzja komitetu kredytowego Banku PKO BP w sprawie przyznania kredytu w wysokości 51,6 milionów złotych dla Lotniska w Goleniowie.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego z zadowoleniem przyjął tę informację, ponieważ jest potwierdzeniem zasadności programu wsparcia, który ostatnio z inicjatywy zarządu województwa przyjął Sejmik.

- To szansa na stabilizację sytuacji ekonomicznej Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów i duży krok w kierunku ukończenia przez lotnisko projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów" - mówi marszałek Olgierd Geblewicz (oceń jego działania).

Jak podaje urząd marszałkowski, Spółka Port Lotniczy Szczecin - Goleniów od momentu powstania generuje ujemny wynik finansowy, a jej problemy pogłębiło podjęcie przez poprzedni zarząd spółki decyzji o rozpoczęciu inwestycji pn. „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, bez zabezpieczenia finansowania inwestycji i nieodpowiedniej dokumentacji środowiskowej. Następstwem tej decyzji był brak płatności na rzecz wykonawcy robót i zejście wykonawcy z placu budowy.

W tej sytuacji zarząd województwa podjął decyzje finansowe, zyskały poparcie Radnych Sejmiku i znalazły odzwierciedlenie w znowelizowanej Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie regionu - efektem jest dodatkowe ok. 20 milionów złotych, które trafią do goleniowskiej spółki w najbliższych latach.

- Zarząd Województwa uważa lotnisko w Goleniowie za niezbędny element infrastruktury transportowej regionu oraz transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Mamy więc świadomość, że dobra kondycja finansowa i rozwój spółki Port Lotniczy Szczecin-Goleniów ma istotne znaczenie dla rozwoju całego województwa - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

- Naszym obowiązkiem była pomoc w pozyskaniu przez spółkę Port Lotniczy Szczecin-Goleniów dodatkowych środków na jej dalszy rozwój. To między innymi dzięki zapisaniu dodatkowych środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie województwa, Bank PKO mógł przyznać naszej spółce kredyt w wysokości 51.6 milionów złotych, co jest kolejnym, ważnym krokiem w stronę ustabilizowania sytuacji goleniowskiego portu. To pozwala z większym optymizmem patrzeć w przyszłość, ale jednocześnie musimy z równą determinacją pracować na rzecz dalszego rozwoju, rozbudowy siatki połączeń i podniesienia konkurencyjności lotniska - dodaje marszałek.

Umowa kredytowa pomiędzy lotniskiem i bankiem zostanie podpisana w ciągu najbliższych 10 dni.

Województwo zachodniopomorskie jest mniejszościowym udziałowcem spółki i obecnie posiada udziały w wysokości 8,85%. Pozostali udziałowcy, to: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (49,51%), Gmina Miasto Szczecin (37,23%) oraz Gmina Goleniów (4,42% udziałów).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.