PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest oferta na kolej linową

  • PAP    14 grudnia 2012 - 11:27
Jest oferta na kolej linową

Prezes słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts Bohus Hlavaty poinformował w piątek, że konsorcjum z udziałem tej spółki i czterech polskich gmin chce kupić 100 proc. akcji Polskich Kolei Linowych i złoży w tej sprawie stosowną ofertę do PKP.
TMR zamierza wziąć udział w prywatyzacji poprzez konsorcjum, które spółka stworzyła z czterema polskimi gminami: Krynicą-Zdrojem, Szczawnicą, Zawoją i Czernichowem. Na terenie tych gmin zlokalizowane są niektóre koleje linowe należące do PKL.

Czytaj też: Polskie Koleje Linowe czekają na inwestora

W czwartek PKP zaprosiły potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie akcji Polskich Kolei Linowych. 402 tys. 224 akcje stanowiące 100 proc. udziałów mają wartość nominalną po 100 zł każda, czyli łączna ich wartość nominalna wynosi 40 mln 222 tys. 400 zł. PKP rozważa możliwość pozostawienia sobie mniejszościowego pakietu akcji.

„Tak, potwierdzam zainteresowanie polsko-słowackiego konsorcjum prywatyzacją Polskich Kolei Linowych. Jesteśmy gotowi i zgodnie z procedurą ogłoszoną przez PKP złożymy naszą ofertę i stosowne dokumenty" - powiedział Hlavaty.

Prezes TMR dodał, że słowacka spółka jest zainteresowana zakupem całości PKL, bo z punktu widzenia rozwoju tej spółki oraz korzyści dla narciarzy taka transakcja daje największe możliwości.

Zaznaczył, że nie wyklucza innych rozwiązań. „Praktyka i doświadczenia z rynku słowackiego i czeskiego pokazują, że jesteśmy firmą elastyczną i nastawioną na współpracę i porozumienie. Jesteśmy przygotowani finansowo, ale również kompetencyjnie i organizacyjnie, aby szybko rozpocząć negocjacje" - powiedział Hlavaty.

Prezes TMR zapewnił, że przez pierwsze dwa lat spółka może zainwestować w rozwój wyciągów w Polsce 30 mln euro, a w kolejnym okresie nawet 50 mln euro - wylicza Hlavaty.

Hlavaty ma nadzieję, że do konsorcjum TMR z czterema gminami dołączy też Zakopane. „Łączą nas Tatry i - w co wierzymy - wspólna organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r." - dodał.

Hlavaty zaznaczył, że od października TMR jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. „Akcje TMR są dostępne dla każdego obywatela Polski, tak więc każdy może wspólnie z nami być uczestnikiem procesu prywatyzacji PKL. Dla nas to wspólny polsko-słowacki projekt, a co ważne, nasza oferta będzie stworzona z myślą o rozwoju i rozbudowie istniejących ośrodków tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby amatorów białego szaleństwa" - zakończył Hlavaty.

PKP poinformowała, że przedmiotem negocjacji sprzedaży akcji, oprócz ceny, będą też zobowiązania inwestycyjne potencjalnych nabywców.

Prezes PKP, szef Grupy PKP Jakub Karnowski powiedział, że PKL zostanie zaoferowane temu nabywcy, który zaproponuje najlepsze warunki, w tym najlepszą cenę. Prezes wyjaśnił, że proces prywatyzacji PKL jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Zapewnił, że każdy potencjalny inwestor będzie traktowany na tych samych zasadach.

PKP planuje sfinalizowanie sprzedaży spółki PKL w pierwszej połowie przyszłego roku.

Plany prywatyzacyjne kolei zaniepokoiły dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego, bowiem na terenie parku są położone koleje linowe na Kasprowy Wierch: kolej linowa na szczyt góry oraz dwa wyciągi krzesełkowe w Dolinach Goryczkowej i Gąsienicowej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Mirek, 2012-12-14 15:43:07

    PO sprzedaje wszystko, co tylko może. Gdyby mogli, to bez mrugnięcia okiem sprzedaliby Polskę. Trzeba być albo kompletnym (...), albo zdrajcą,by sprzedawać firmę za 40 mln zł., która rocznie przynosi dochód w wysokości 10 mln zł. Łatwo policzyć,jak szybko Słowacy zaczną zarabiać.
  • 31232131, 2012-12-14 15:20:30

    "Hlavaty zaznaczył, że od października TMR jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. "Akcje TMR są dostępne dla każdego obywatela Polski, tak więc każdy może wspólnie z nami być uczestnikiem procesu prywatyzacji PKL." Gadanie glupiego... 1.- zawsze z GPW można w...yjść. 2.- szaraczek mający parę akcji ma guzik do gadania... 3.- podatki będą płacone tam, gdzie będzie siedziba właścicela... ale to już MSP nie ochodzi! Pytanie do wqszystkich myślących: po co sprzedawać coś, co jest dochodowe i to jeszcze w takim stopniu jak PKL ?  rozwiń