PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE. Znamy szczegóły

  • WNP.pl    28 czerwca 2017 - 18:30
Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE. Znamy szczegóły
Celem projektu, jak wynika z jego uzasadnienia, jest m.in. doprecyzowanie niektórych definicji ustawy o OZE (fot.pixabay.com)

Resort energii udostępnił wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, a konferencja uzgodnieniowa została zaplanowana na 25 lipca br.
Celem projektu, jak wynika z jego uzasadnienia, jest m.in. doprecyzowanie niektórych definicji ustawy o OZE, dokonanie zmian usprawniających działanie systemu aukcyjnego w odniesieniu między innymi do podziału na tzw. koszyki i likwidacja zbędnych elementów zawartych w oświadczeniach składanych przez wytwórców energii w instalacjach OZE.

Projekt zawiera też propozycje systemowych zmian wsparcia OZE polegające na wprowadzeniu, obok systemu aukcyjnego, systemów Feed-in-tariff (FIT) fit-in premium (FIP) dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych dedykowanych dla mikro i małych instalacji OZE wykorzystujących hydroenergię biogaz i biogaz rolniczy o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW (system FIT) oraz o mocy nie mniejszej niż 500 kW i mniejszej niż 1 MW (system FIP).

Projekt przedmiotowej ustawy zawiera również propozycje zmian do ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Projekt wprowadza rozwiązania, których skutkiem byłaby zmiana zasad opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Celem projektowanych zmian jest przywrócenie w tym zakresie stanu prawnego sprzed zmian dokonanych ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Inny z zaproponowanych przepisów zmieniający ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dokonuje przywrócenia stanu, w którym pozwolenia na budowę farm wiatrowych, wydane przed wejściem w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zachowują ważność na zasadach określonych w prawie budowlanym.

Więcej informacji tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.