PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest raport dotyczący przyszłości Śląska

  • wnp.pl    4 marca 2015 - 17:39
Jest raport dotyczący przyszłości Śląska

Stworzenie wspólnego organizmu miejskiego w aglomeracji śląskiej, rozwój specjalnej strefy ekonomicznej, uporządkowanie spraw górnictwa, w tym jego otwarcie na rynek, wsparcie przemysłu energochłonnego - to główne tematy zgłoszone przez przedstawiciele śląskiego biznesu w dyskusji o przyszłości Śląska.
Jesteśmy w niezwykle ważnym momencie dla przyszłości województwa śląskiego, perspektyw jego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Trwa dyskusja nad celami, założeniami i instrumentarium tzw. Programu dla Śląska, który ma być ofensywną i prorozwojową odpowiedzią na społeczne i ekonomiczne wyzwania związane z koniecznymi przeobrażeniami górnictwa węgla kamiennego w regionie.

Jednym z celów Programu ma być pobudzenie inwestycji i tworzenie alternatywnych miejsc pracy. Tymczasem debata toczy się głównie pomiędzy przedstawicielami rządu oraz środowiskami samorządowymi. W tym kontekście jako zbyt słaby oceniamy głos regionalnego środowiska biznesu.

PTWP - grupa medialna związana ze Śląskiem oraz z ważnymi dla tego regionu branżami polskiej gospodarki - postanowiła wzmocnić ten element publicznej dyskusji. Dziennikarze tytułów Grupy przeprowadzili w lutym br. około 20 rozmów z liczącymi się w regionie przedsiębiorcami różnych branż.

Propozycje przedsiębiorców - dotyczące zarówno funkcjonowania całej polskiej gospodarki, jak i konkretnych kwestii związanych z regionem - obejmują następujące istotne z punktu widzenia biznesu obszary tematyczne:

• rozwój regionalny, tworzenie metropolii na Górnym Śląsku
• restrukturyzacja i inne rozwiązania służące uzdrowieniu górnictwa
• rekultywacja i gospodarcze wykorzystanie terenów zdegradowanych przez przemysł – w szczególności wydobywczy
• regulacje warunkujące funkcjonowanie przemysłu w Polsce
• rozwój infrastruktury komunikacyjnej
• inwestycje w jakość życia - „miękkie” czynniki atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym raportem na wnp.pl

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.