PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest rozporządzenie o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Kto nim pokieruje?

  • Michał Wroński    29 czerwca 2017 - 16:32
Jest rozporządzenie o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Kto nim pokieruje?
Briefing w sprawie metropolii dla Śląska i Zagłębia. Od lewej stoją: poseł Wojciech Szarama, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka - Szulik, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba. (fot. UM Katowice)

Podpisanie przez premier Beatę Szydło rozporządzenia o związku metropolitalnym w woj. śląskim oznacza, że „piłka” wraca do samorządowców. Do nich należy teraz opracowanie statutu i pierwszego budżetu metropolii. Muszą także wyłonić sprawny zarząd związku. A czasu nie mają wiele.
• Premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie o powołaniu związku metropolitalnego w województwie śląskim.

• Teraz prezydent Katowic – jako pełnomocnik do spraw utworzenia związku metropolitalnego – rozpocznie prace nad opracowaniem statutu i pierwszej uchwały budżetowej przyszłej metropolii.

• Na razie nie wiadomo, kto wejdzie w skład zarządu metropolii. Samorządowcy mówią, że chcieliby, aby był to menedżer. Wiadomo natomiast, że początek metropolii oznacza koniec Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

 

- To rozporządzenie daje szansę do rozwoju dla wszystkich gmin w obrębie nowej metropolii – powiedziała premier Beata Szydło, która 29 czerwca podpisała w Warszawie rozporządzenie o powołaniu związku metropolitalnego w województwie śląskim.

Rząd zrobił swoje, „piłka” znów po stronie samorządu

Tym samym zakończył się „rządowy” etap prac nad metropolią dla Śląska i Zagłębia. Kolejne kroki należą teraz do strony samorządowej. Szczególna odpowiedzialność spoczywa na władzach Katowic. To właśnie prezydent tego miasta – jako pełnomocnik do spraw utworzenia związku metropolitalnego – będzie miał za zadanie przygotować projekt statutu i projekt pierwszej uchwały budżetowej metropolii. Wiadomo, że w prace nad tymi dokumentami włączą się również urzędnicy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Jak mówi jego przewodnicząca, a zarazem prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik, problemem może być jednak napięty kalendarz.

Czytaj : 40 gmin w jednej metropolii. Podpis Andrzeja Dudy sumuje 27 lat starań

- My przecież tworzymy coś zupełnie nowego, a w kraju nie mamy się na kim wzorować. Będziemy się wzorować na dobrych wzorcach europejskich, ale musimy je przełożyć na polskie możliwości – mówi Małgorzata Mańka – Szulik.

Poza opracowaniem dwóch kluczowych dokumentów dla przyszłej metropolii prezydent Katowic będzie musiał też zwołać pierwszą sesję zgromadzenia, w którym zasiadać będą przedstawiciele wszystkich 41 gmin tworzących Związek (zgodnie z ustawą powinno to nastąpić w ciągu 30 dni od dnia utworzenia związku). Oni właśnie wybiorą 5-osobowy zarząd, który docelowo kierować będzie metropolią.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.