PARTNER PORTALU
 • BGK

Jeżeli nie zmienimy sposobu oszczędzania, trzeba będzie wprowadzić emerytury obywatelskie

 • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    22 stycznia 2015 - 07:08
Jeżeli nie zmienimy sposobu oszczędzania, trzeba będzie wprowadzić emerytury obywatelskie

Po 25 latach pracy zatrudniany na umowie zlecenia i etatach z pensją minimalną, rzetelnie opłacający składki pracownik, otrzyma zaledwie 28 proc. pensji (fot.fotolia)

Nasz system emerytalny nie zapewni w przyszłości dużej części pracującym nawet minimalnej emerytury.
Z wyliczeń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że po 25 latach pracy zatrudniany na umowie zlecenia i etatach z pensją minimalną, rzetelnie opłacający składki pracownik, otrzyma niespełna 500 zł emerytury brutto, czyli zaledwie 28 proc. pensji.

Może to dotyczyć w roku 2060 od 25 do nawet 50 proc. osób, które nie zdołają zgromadzić na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacić im do świadczeń - wynika z cytowanego przez gazetę raportu "Jak mobilizować dodatkowe oszczędności emerytalne", opracowanego przez Stefana Kawalca, byłego wiceministra finansów, obecnie prezesa firmy doradczej Capital Strategy.

Zgadzają się z tym inni eksperci. Np. prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH uważa, że jeżeli radykalnie nie zmienimy sposobu oszczędzania, będziemy zmuszeni wprowadzić emerytury obywatelskie.

Zdaniem Kawalca można ograniczyć dopłaty do emerytur minimalnych rozwijając trzeci filar.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (4)

 • Osioł, 2015-01-24 17:40:08

  Do puszatek: Masz rację. Tylko kiedy nasi "władcy" zrozumieją,że większośc Polaków żyje z minimalnych płac lub z zasiłków społecznych i nie zawsze im starcza na opłaty i wyżywienie.Wiekszość o wykupieniu leków i zabiegów rehabilitacyjnych może pomarzyć. Jak więc jeszcze oszczędzać na emer...ytury? To dobra bajeczka dla bogaczy i tych,którzy zarabiają ponad 4 tys. zł netto.A najwyższy czas uregulować płace wg płac UE(Polskę na to stać) i wtedy bedzie można o tej sprawie mówić.Ceny towarów w Polsce mamy wyższe niż w UE tylko usługi i produkcja znacznie tańsza.Trzeba wreszcie uregulować przepływ pieniędzy publicznych do "nieokreślonych" odbiorców i skończyć z powszechną korupcją.  rozwiń
 • puszatek, 2015-01-22 18:14:54

  Wszystko ładnie, pięknie tylko że sporo ludzi zarabia za mało, aby móc samemu sobie odłożyć.
 • Hieronim S. Chabas, 2015-01-22 12:24:34

  Całe szczęście - ten artykuł może - gdy będzie poparty rzetelnymi projekcjami - zrozumiałymi dla prostych ludzi - spowodować wreszcie efekt zabezpieczenia własnej emerytury w sposób niezależny do państwa - i stać się rentierem - czerpiący korzyści z wiedzy specjalistów (nie polskich ekonomistów) ofe...rujących mu zaangażowanie się w podwyższanie świadomości o pieniądzu i o niezbywalnych prawach jego właściciela.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: