PARTNER PORTALU
  • BGK

Język migowy w urzędach

  • lk    18 stycznia 2011 - 10:25
Język migowy w urzędach

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało na swoich stronach najnowszą wersję projektu założeń do ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się.
Adresatami projektowanej regulacji mają być m.in. instytucje samorządowe, a także osoby w nich zatrudnione. Nowa ustawa ma zapewnić niedosłyszącym i głuchoniemym prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej przez siebie w kontaktach z instytucjami publicznymi, a także możliwość skorzystania z usług tłumacza i możliwość komunikowania się z wykorzystaniem SMS-ów, faksu, e-maili i serwisów internetowych instytucji publicznych.

Osoby uprawnione będą zobowiązane do zawiadomienia urzędu o chęci skorzystania z tego typu usług nie później niż na 3 dni robocze przed zamierzonym terminem załatwienia sprawy z potrzebną pomocą tłumacza. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia instytucja publiczna będzie wyznaczała, na zasadach otwartego i konkurencyjnego wyboru tłumacza z posiadanego rejestru, który odpowiada potrzebom interesanta. 

W projektowanej ustawie ma być również wskazane, że instytucja publiczna będzie zobligowana do zapewnienia możliwości skorzystania z pomocy pracownika posługującego się językiem migowym w ramach normalnego czasu funkcjonowania danego urzędu. W tym zakresie urząd będzie miał obowiązek wyznaczyć jeden dzień w miesiącu na przyjęcie interesantów, w którym będą oni mogli skorzystać z tych usług. Przepis ten nie ograniczy jednak prawa do skorzystania z usług instytucji publicznej w odpowiednim dla interesanta terminie załatwienia spraw.

O planowanych zmianach w prawie poinformował Związek Powiatów Polskich.

Czytaj też:

Gminy nauczą się migać 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.