PARTNER PORTALU
 • BGK

JST chcą egzekwować zwrot dotacji

 • Grażyna Kuryłło    3 kwietnia 2012 - 06:34
JST chcą egzekwować zwrot dotacji

Samorządy chcą mieć możliwość odzyskania w postępowaniu administracyjnym niesłusznie pobranej przez różne podmioty dotacji. Obecnie mogą to czynić jedynie w trybie cywilnym.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta) zwrócił się do ministra finansów z postulatem zmiany art. 152 ustawy o finansach publicznych. Przepis ten daje prawo domagania się w trybie administracyjnym zwrotu niesłusznie pobranych dotacji, ale tylko tych wypłaconych z budżetu państwa.

Ustawa pomija w tym względzie samorządy. – Jednostki samorządowe nie mają obecnie kompetencji do odzyskania w trybie administracyjnym niesłusznie pobranych przez różne podmioty dotacji, więc muszą to robić w postępowaniu cywilnym – tłumaczył prezydent Grobelny.

Dodał, że w poprzedniej ustawie o finansach publicznych, przed nowelizacją, takie upoważnienie dla samorządów było.

– Dlatego wnosimy o to, żeby zmienić ten przepis, ujednolicając go tak, aby zarówno budżet państwa jak i samorządy miały prawo dochodzić zwrotu nienależnie pobranej dotacji w trybie administracyjnym – zaapelował Ryszard Grobelny. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • doris, 2012-12-06 20:04:13

  Jak mam oddać dotację, z przed np 2 lat, którą wydałam na dzieci w przedszkolu i zgodnie z prawem. Czy ktoś się zastanowi jakie są konsekwencje takiego zwrotu. To nie moja wina że źle mi dotację wyliczono.
 • KORONA, 2012-04-24 21:52:42

  BĘDĄ PUNKTUALNIE.ZWRACAĆ TO PEWNE!
 • LALA, 2012-04-24 10:00:13

  to bardzo trudne do realizacji a zwrot powinien nastąpić czyż nie?