JST chcą egzekwować zwrot dotacji

  • Grażyna Kuryłło
  • 03-04-2012
  • drukuj
Samorządy chcą mieć możliwość odzyskania w postępowaniu administracyjnym niesłusznie pobranej przez różne podmioty dotacji. Obecnie mogą to czynić jedynie w trybie cywilnym.
JST chcą egzekwować zwrot dotacji
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta) zwrócił się do ministra finansów z postulatem zmiany art. 152 ustawy o finansach publicznych. Przepis ten daje prawo domagania się w trybie administracyjnym zwrotu niesłusznie pobranych dotacji, ale tylko tych wypłaconych z budżetu państwa.

Ustawa pomija w tym względzie samorządy. – Jednostki samorządowe nie mają obecnie kompetencji do odzyskania w trybie administracyjnym niesłusznie pobranych przez różne podmioty dotacji, więc muszą to robić w postępowaniu cywilnym – tłumaczył prezydent Grobelny.

Dodał, że w poprzedniej ustawie o finansach publicznych, przed nowelizacją, takie upoważnienie dla samorządów było.

– Dlatego wnosimy o to, żeby zmienić ten przepis, ujednolicając go tak, aby zarówno budżet państwa jak i samorządy miały prawo dochodzić zwrotu nienależnie pobranej dotacji w trybie administracyjnym – zaapelował Ryszard Grobelny. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak mam oddać dotację, z przed np 2 lat, którą wydałam na dzieci w przedszkolu i zgodnie z prawem. Czy ktoś się zastanowi jakie są konsekwencje takiego zwrotu. To nie moja wina że źle mi dotację wyliczono.

doris, 2012-12-06 20:04:13 odpowiedz

BĘDĄ PUNKTUALNIE.ZWRACAĆ TO PEWNE!

KORONA, 2012-04-24 21:52:42 odpowiedz

to bardzo trudne do realizacji a zwrot powinien nastąpić czyż nie?

LALA, 2012-04-24 10:00:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU