PARTNER PORTALU
  • BGK

Już 400 samorządów wyemitowało obligacje

  • Karolina Bednarz    4 czerwca 2010 - 11:18
Już 400 samorządów wyemitowało obligacje

Obligacje są popularne, bo nie podpadają pod zamówienia publiczne.
Większość samorządów nie jest w stanie samodzielnie sfinansować planowanych inwestycji, stąd konieczność sięgania po finansowanie zewnętrzne. O wadach i zaletach emisji obligacji jako sposobu finansowania samorządów, rozmawiali uczestnicy warsztatu „Finanse samorządów”, odbywającego się w ramach Europejskiego kongresu Gospodarczego w Katowicach. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że już ponad 400 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce wyemitowało obligacje.

Zdaniem Grzegorza Szafrana z ING Banku Śląskiego, emisja obligacji dla wielu samorządów jest bardziej korzystną formą uzyskiwania środków finansowych niż kredyty. Podczas emisji obligacji przez samorządy nie stosuje się bowiem Prawa zamówień publicznych, co decyduje o mniejszej procedurochłonności procesu.

Prężnie przygotowana emisja trwa do 4 tygodni (zwykle jednak około dwóch miesięcy). Kolejna zaleta obligacji? Jednostki samorządu, które decydują się na ten sposób finansowania, uwalniają część limitów kredytowych oraz zabezpieczeń, zwiększając w ten sposób swoją wiarygodność.

- Obligacje często nazywamy produktem „szytym na miarę”. Jednym z ich podstawowych plusów jest fakt, że to produkt w pełni dostosowany do potrzeb emitenta. To jednostki samorządu decydują o czasie emisji i kwocie, jaką chcą uzyskać – mówi Szafran.

Gminy, powiaty i województwa wraz z emisją obligacji zobowiązane są jednak do stworzenia tzw. memorandum inwestycyjnego, które jest swoistym biznes planem dla potencjalnych inwestorów oraz regularnego przygotowywania dokumentów informacyjnych, dotyczących ich sytuacji finansowej. Jak mówi radca prawny, Izabella Żyglicka, przygotowując memorandum, jednostki samorządu muszą porzucić urzędowe nawyki i przyjąć rolę przedsiębiorcy, który prezentuje się inwestorowi. Zdaniem Żyglickiej dobrze zarządzane samorządy, dzięki memorandum oraz samej emisji obligacji uwiarygodniają się na rynku, zyskując dodatkową promocję i przychylne spojrzenie inwestorów. Szczególnie jeśli zdecydują się na notowanie papierów na giełdowym rynku Catalyst.

Jak mówi Arkadiusz Bubak, również z ING Banku Śląskiego, koszt emisji obligacji komunalnych jest różny – zależy on przede wysokim od kondycji finansowej gminy i skali emisji. Przeciętna marża ostatnio nieco spadła i wynosi ok. 1,2 proc. Do tego dochodzą opłaty przygotowawcze.

- Jeśli się coś kupuje, trzeba za to zapłacić. To nie są wysokie koszty, o czym najlepiej świadczy liczba jednostek samorządu, które do tej pory zdecydowały się na emisję obligacji – podsumowuje Żyglicka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.